آموزش دوربین مداربسته و تاثیرات آن بر انتخاب بهترین دوربین

j, این مقاله قصد داریم کلیاتی درباره سیستم‌های مداربسته به شما آموزش بدیم. البته در ابتدای کار، آموزش دوربین مداربسته به عنوان جزء اصلی این سیستم مورد بررسی قرار lمیگیره. امیدواریم نکاتی که برای آموزش دوربین مدار بسته در نظر گرفتیم برای شما کاربران عزیز مفید باشه. البته ملاحظاتی که باید برای انتخاب این سیستم ها در نظر بگیرین به قدری گسترده و پیچیده‌ست که عملا امکان آموزش در قالب یه مقاله امکان‌پذیر نیست. اما با این وجود خوندن یه مقاله در خصوص اموزش دوربین مدار بسته ارزشش رو داره و بهتر از اینه که بدون اطلاعات بخواین اقدام به خرید کنین. پس با ما همراه بشین. بیاین اموزش دوربین مداربسته رو با مبحث جایگاه امنیت در زندگی شروع کنیم.

جایگاه امنیت در زندگی ما

پیچیدگی این سیستم‌ها، دلیلی بر کنار گذاشتن کلی این سیستم‌ها نیست. در واقع امنیت یکی از نیازهای اساسی بشره که در هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو، در دومین سطح قرار گرفته، یعنی بعد از نیازهای فیزیولوژیک (غذا، آب، مسکن)، این امنیته که بشر برای ادامه زندگی به اون نیاز داره. این نیاز از ابتدای خلقت بشر و زندگی در غار همراه بشر بوده و وی همواره تلاش نموده تا از راههای مختلف امنیت لازم رو برای خودش و خانوادش فراهم کنه.

هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو
هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو

دوربین مداربسته به عنوان ابزاری در برقراری امنیت

در دوران حاضر یکی از مهمترین و بهترین ابزارهایی که در این راه در خدمت بشر بوده، دوربین های مداربسته هستن. درست مثل هر تکنولوزی دیگه‌ای، برای استفاده بهینه از این تکنولوژی باید تا حدودی با اون آشنایی داشته باشیم. در مقاله مربوط به تاریخچه دوربین مداربسته، با روند تغییرات این تکنولوژی آشنا شدیم. در اینجا میخوایم به اموزش دوربین مدار بسته به معنای امروزی اون بپردازیم تا شما بتونین در هنگام خرید دوربین مداربسته با آگاهی دست به انتخاب بزنین.

اولین نکته‌ای که باید به اون توجه کنیم اینه که هر دوربینی مناسب نصب در هر محلی نیست. این نکته اهمیت دریافت مشاوره صحیح و دقیق را برای ما مشخص میکنه. برای مثال دوربین های مداربسته که مناسب نصب در واحدهای مسکونی هستن به دو دسته تقسیم میشن:

۱- دوربین های مناسب فضای بیرونی

۲- و دوربین های مناسب فضای داخلی

هر کدوم از انواع این دوربین های مداربسته دارای ویژگی‌هایی هستن که نمیشه اونها رو به جای همدیگه به کار برد. از طرف دیگر دوربین هایی که در فضای داخلی استفاده میشن بسته به اینکه برای مراقبت از درها و پنجره ها استفاده‌ بشن یا راهروها و پلکان داخلی و یا قسمت هایی از خونه که اشیا مهمی در اون قسمت‌ها دارین، میتونه بر نوع دوربین انتخابی تاثیرگذار باشه. همینطور دوربین هایی که در فضای خارجی یا باز استفاده میکنین بسته به اینکه برای چه مکان‌هایی مورد استفاده قرار میگیرن مانند مسیرهای منتهی به ورودی‌ها، محیط پیرامون خونه و یا مسیرهایی که به جاده‌های اطراف منتهی میشن، متفاوته. تمامی نکاتی که بهشون اشاره کردیم مخصوص واحدهای مسکونی ویلایی بودن، مسلما نصب در آپارتمان ملاحظات خاص خودشو داره که باید در نظر بگیرین.

مواردی که در بالا بهشون اشاره کردیم، تنها مربوط به نصب دوربین مداربسته در واحدهای مسکونی بودن، حالا تصور کنین بخوایم سیستم های مداربسته رو در محل کسب‌وکارخودمون به کار ببریم. این که کسب‌وکار ما یه محل بزرگ با کلی واحدهای متنوع باشه یا یه واحد کوچیک فروشگاهی یا اداری، نیازهای امنیتی متفاوتی داره. مثلا برای کسب‌وکارهای بزرگتر، ما باید دوربین های مناسب برای نصب در ورودی‌ها و فضاهای باز بزرگ، راهروها و پلکانهای داخلی ساختمان‌ها، پارکینگ و محیط اطراف و همچنین محل هایی که به لحاظ خطرات احتمالی، بالقوه هستن، انتخاب کنیم. کسب‌وکارهای کوچیکتر مانند مغازه و فروشگاه کوچیک ممکنه به دوربین‌هایی برای گاو صندوق، صندوق پرداخت پول، ورودی و پنجره، اتاق‌های پشتی که موجودی کالامون رو در اونجا قرار دادیم، و محل‌هایی که ممکنه خیلی در معرض دید نباشن یا به اصطلاح نقاط کور، نیاز دارن.

هنوز تموم نشده. فرض کنین بخوایم دوربین هایی در هتل، بیمارستان، پارکینگ عمومی و خصوصی، بانک، موزه، ایستگاههای قطار، پایانه‌های مسافربری، فرودگاه و … نصب کنیم.

البته ما قصد نداریم با این مباحث باعث نگرانی شما بشیم. هدف ما اینه که نسبت به انتخاب‌های خودتون حساس‌تر باشین و آگاهانه تر عمل کنین تا متحمل هزینه مازاد و خسارات نشین. مسئله دیگه‌ای که اینجا مطرحه اینه که اطلاعات درباره سیستم های مدار بسته به حدی در سایتهای مختلف انگلیسی و فارسی وجود دارن که نه تنها کمکی نمیکنن بلکه باعث سردرگمی بیش از حد ما میشن و باعث میشن که از ادامه دادن راه پشیممون بشیم.

در هر حال ما سعی میکنیم کلیاتی در باره آموزش دوربین مداربسته، البته با یه روند آموزشی درست در اختیار شما قرار بدیم. کافیه برای فهمیدن هر کدام از اصطلاحاتی که در این مقاله باهاش برخورد میکنین، در سایت خود ما یا بقیه سایت‌ها جستجوش کنین تا به درک درستی از هر کدوم برسین.

آموزش دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته از اجزایی استفاده میکنن که به طور مستقیم با همدیگه در ارتباطن تا به تولید، انتقال، نمایش و ذخیره داده‌های ویدیویی بپردازن. یه سیستم مداربسته میتونه به سادگی یه دوربین خریداری‌ شده از یه فروشگاه لوازم الکترونیکی متصل به یه نمایشگر ویدیویی باشه. با این حال، سیستم‌های بزرگ‌تر که بوسیله پرسنل امنیتی حرفه‌ای نصب و راه اندازی میشن، از یه سری تجهیزات تشکیل میشن که در ادامه سعی میکنیم یه لیستی از اونها رو به شما معرفی کنیم.

 • دوربین ها
 • لنزها
 • پایه ها و بدنه ها
 • مانیتورها
 • سوییچ ها
 • دستگاههای ذخیره ساز

هر کدام از این دسته‌بندی‌ها ویژگی‌های زیادی دارن که میتونه نیازهای عملیاتی یه سازمان رو تو چالش برانگیزترین محیط ها برآورده کنه. پیچیده‌ترین سیستمهای نظارتی ممکنه از صدها دوربین و سنسورهایی که در درون یه شبکه امنیتی یکپارچه شدن، تشکیل شده باشه.

تصویر زیر محتوای یک سیستم امنیتی خیلی ساده رو نشون میده:

تجهیزات یک سیستم مداربسته
کلیه تجهیزات یک سیستم مداربسته

تو این مقاله به اموزش دوربین مداربسته به طور اختصاصی پرداخته میشه و سعی میکنیم در مقالات دیگه‌ای بقیه موضوعات رو پوشش بدیم:

آموزش دوربین مدار بسته : دوربین‌ها

دوربین‌ها ضروری‌ترین جزء سیستم‌های مداربسته هستن. به دلیل توسعه‌های تکنولوژیکی که هر روز اتفاق میفته، انتخاب صحیح و متناسب یه دوربین مداربسته متناسب با یه نیاز عملیاتی کار بسیار سختیه. عملکرد یه سیستم تحت تاثیر فاکتورهای زیادیه.

همه دوربین های مداربسته سه عنصر اساسی زیر رو دارن:

 • سنسور تصویر: که نور (فوتون‌ها) رو به سیگنال‌های الکترونیک تبدیل میکنه.
 • لنزها: لنزها نورهای منعکس شده از اشیا رو جمع میکنه و بعد اونها رو روی سنسور تصویر متمرکز میکنه.
 • مدار پردازش تصویر: که سیگنال‌های ویدیویی رو سازماندهی، بهینه‌سازی میکنه و انتقال میده.

بهترین نوع دوربین مناسب برای یه سیستم مداربسته، به محیط عملیاتی یا به عبارت دیگه نوع کاربری و اینکه چطور با بقیه سیستم یکپارچه بشه، بستگی داره. جواب دادن به سوال‌های زیر میتونه به انتخاب بهترین دوربین کمک کنه:

 • کیفیت تصویر دلخواه میخواین چقدر باشه؟ یا به عبارتی رزولوشن مورد نیاز خودتون رو تعیین کنین.
 • میدان دید (Field of view) دلخواهتون چقدره؟
 • نور موجود در محیط چقدره؟
 • دوربین در محیط بیرون نصب میشه یا در محیط داخلی؟
 • ویدیو دوربین ها به صورت تمام وقت مورد نظارت قرار میگیرن یا نه؟
 • ویدیو چطور منتقل میشه؟
 • دوربین در معرض شرایط آب‌وهوایی سخت قرار داره یا نه؟ یا به عبارتی به دوربین دارای استاندارد IP نیاز هست یا خیر.

دوربین های مداربسته زیادی وجود دارن که طوری طراحی شدن تا تحت شرایط محیطی نامساعد بتونن فعالیت کنن.

اما دوربین ها میتونن در دو گروه اولیه تقسیم بندی بشن:

 • دوربین های مداربسته ثابت: دوربین های مداربسته ثابت مناسب نظارت بر یک صحنه ثابت هستن.
 • دوربین های مداربسته PTZ  : در حالیکه دوربین های PTZ ، موتور دارن و میتونن در جهت چپ و راست، پالا و پایین گردش داشته باشن و روی صحنه زوم کنن تا میدان دید را تا جاییکه مورد نیازه تغییر بدن.

عموما برای پوشش امنیتی مناسب ترکیبی از هر دونوع دوربین بالا استفاده میشن.

آموزش دوربین مداربسته : به لحاظ نوع تکنولوژی

دوربین های مداربسته ممکنه یکی از دو روش انتقال تصویر (دیتا) رو  به کار ببرن:

 • دوربین های تحت شبکه: دوربین های تحت شبکه به شبکه‌های مبتنی بر IP، شامل اینترنت کانکت میشن و ضبط و تماشای تصاویر از راه دور رو ممکن میکنن. علاوه بر این دوربین مداربسته تحت شبکه میتونه رزولوشن های بالاتری ارایه بده که به معنی داشتن جزئیات بیشتر تصویر هست.
 • دوربین های آنالوگ: با وجود اینکه استفاده از دوربین های دیجیتال یا تحت شبکه داره هر روز بیشتر و بیشتر میشه‌، بازار برای دوربین های آنالوگ همچنان وجود داره. این مسئله ممکنه مربوط به هزینه‌های ارتقا سیستم های قدیمی و نیاز به تغییر بسترهای انتقال تصویر باشه. دوربینهای آنالوگ هم آپشن‌هایی برای رزولوشن بالاتر دارن که این دوربینها رو تبدیل به ابزاری برای رفع نیازهای نظارتی متنوعی کرده. این دوربین ها دارای یک سری مزایای امنیتی سایبری نیز هستن، به خاطر اینکه برای دسترسی به اطلاعات کابل‌های کواکسیالی که این دوربین‌ ها از اونها استفاده میکنن، فقط به صورت فیزیکی امکان پذیره. اگه تمایل دارین اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت این دو نوع تکنولوژی داشته باشین، به مقاله “تفاوت IP و HD” مراجعه کنین.

آموزش دوربین مدار بسته : دوربین های روز/ شب

این دوربین ها یه نوع انعطاف‌پذیری از طریق تنظیمات اتوماتیک شرایط نوری در هر لحظه، ایجاد میکنن. این دوربین ها در نور روز تصاویر رنگی ثبت میکنن و بعد از تاریکی هوا، به تصویر برداری سیاه‌وسفید سوییچ میکنن تا کیفیت تصویر رو در شب بهبود بدن. این کار از طریق آنالیز تصویر در هر لحظه یا یه سنسور فوتوالکتریک برای تعیین زمانی که نیاز به جابه‌جایی اتوماتیک فیلتر IR-Cut و سوییچ شدن به تنظیمات تک رنگ ( سیاه‌وسفید) هست، انجام میشه.

آموزش دوربین مداربسته : دوربین روز/شب
دوربین های با قابلیت سوئیچ بین شب و روز

آموزش دوربین مدار بسته : دوربین های مناسب شرایط نوری کم(Low-Light) یا دوربین های دید در شب Night Vision

دوربین های مداربسته‌ای که برای تصویربرداری در محیطهای تاریک استفاده میشن یا Low-light هستن یا Night vision. دوربین های Low light برای تصویر‌برداری در محیط‌هایی با نور کم طراحی شدن مثل نور موجود در فضاهای رستوران‌های با نور کم، نور لامپ‌های خیابان یا در ماه کامل. این دوربینها برای تصویر‌برداری در تاریکی کامل مناسب نیستن.

دوربین های Night Vision یا دیددرشب، عموما دارای یه امکان نورپردازی IR داخلی در شب هستن. این دوربین‌ها طوری طراحی شدن که به اپراتور امکان دیدن تصاویر در شب رو میدن. فاصله‌ای که دوربین ها میتونن اشیا رو تو شب شناسایی کنن بستگی به قطعات دوربین مانند لنز و سنسور و همینطور شدت نور IR مورد استفاده داره. البته دیددرشب EXIR کیفیت تصویر رو نسبت به IR تا ۳۰ درصد بهبود داده.

مقایسه دید در شب EXIR با IR
دوربین مداربسته دید در شب

آموزش دوربین مداربسته : دوربین های حرارتی

بعضی از محیط‌ها ممکنه برای تصویربرداری به دوربین حرارتی نیاز داشته باشن که بتونن از میان مه و دود تصویربرداری کنن. دوربین های حرارتی امواج مادون قرمز و امواج حرارتی که برای چشم انسان قابل رویت نیست رو شناسایی میکنن. در حال حاضر این دوربین ها به اختلاف دمایی بر حسب درجه فارنهایت حساس هستن. تصاویر حرارتی نمیتونن از میان شیشه و آب قابل شناسایی باشن اما میتونن در مه یا دود غلیظ ایجاد بشن. خیلی از دوربین های حرارتی دارای پردازشگر داخلی هستن تا تصاویری با کنتراست بالا ایجاد کنن. این قابلیت تصاویری با وضوح و شفافیت بالا ایجاد میکنه. دوربین های حرارتی عموما روی قایق و پهبادها برای تصویربرداری تو شب در محیط هایی که نور بسیار کمی وجود داره استفاده میشن. این دوربین ها در سایزهای کوچیک قابل حمل دستی مجهز به مانیتور در دسترس هستن که میشه از اونها در ایمنی، امنیت و شرایط اضطراری استفاده کرد.

سنسورهای تصویر در دوربین‌های حرارتی میتونن تجزیه بشن, بنابراین برای تعیین ویژگی‌های عملکردی در طول زمان و میزان بودجه برای هزینه‌های تعمیر و نگهداری دوره‌ای، مهمه که با سازنده دوربین مشورت کنین.

Thermal camera
دوربین های مداربسته حرارتی

آموزش دوربین مدار بسته : دوربین های مینیاتوری یا دوربین های کاورتCovert

بعضی از مواقع ممکنه به نصب دوربین های کوچیک و مخفی به عنوان بخشی از سیستم امنیتی خودتون نیاز داشته باشین. این دوربین ها معمولا در مقابل آب‌و هوای نامساعد مقاوم نیستن و در صورت نصب در فضای باز حتما باید از پوشش محافظ برای اونها استفاده کرد. دوربینهای مخفی عموما با باطری کار میکنن و ممکنه یه انتقال دهنده داخلی داشته باشن تا ویژگی وایرلس بودن رو برای دوربین فراهم کنه. سازمان‌ها میتونن از رنج وسیعی از انواع دوربین‌های مینیاتوری و کاورت بسته به نوع نیاز خودشون انتخاب کنن.

دوربین مینیاتوری در آموزش دوربین مداربسته
دوربین مداربسته مخفی

آموزش دوربین مداربسته :ویژگی های انتخابی دوربین ها

دوربینهای مداربسته میتونن مجهز به قابلیت‌های بسیار زیادی برای رفع نیازهای محیط های عملیاتی باشن. برخی از این ویژگی‌ها در ادامه توضیح داده میشن.

اسکن اتوماتیک (Auto Scan): برخی از دوربین‌های PTZ رو میشه برای انجام وظایف خودکار برنامه‌ریزی کرد. اسکن اتوماتیک اصطلاحیه که برای توصیف یه چرخه مدام از Sweeping در تمام ناحیه مورد نظارت استفاده میشه.

تنظیمات (Preset): پریست یه چرخش برنامه‌ریزی شده و تنظیمات لنز دوربینه که یک دوربین PTZ مداربسته را بر حسب زمان تعیین شده یا زمانی که یه نوع رویداد خاص اتفاق میفته، به حرکت در میاره. مثلا، بعد از یک آلارم ناشی از نفوذ یه فرد به یک منطقه از پیش تعیین شده (Intrusion) ، دوربینو میشه طوری تنظیم کرد تا اشیای با ارزش موجود در محیط نظارتی رو نشان بده یا روی اموال با ارزش در محدوده‌ای که آلارم شروع به فعالیت کرده، زوم کنه.

ماسکه کردن محدوده های شخصی (Privacy Masking): یه دوربین با قابلیت Privacy Masking میتونه به صورت انتخابی بخش‌هایی از تصویر رو با هدف حفظ محدوده شخصی بپوشونه. برای مثال یه دوربین PTZ ممکنه برای نظارت بر یه پارکینگ که در مقابل یه آپارتمان مسکونی قرار داره مورد استفاده قرار بگیره. در تصویر دوربین میتونین پنجره‌های این واحد مسکونی رو برای حفظ حریم شخصی بپوشونین. این یه ویژگی یکپارچه سازی سیستم (نرم افزار یا سخت افزا) هستش و میتونه پیچیده و هزینه‌بر باشه.

قابلیت privacy mask در آموزش دوربین مداربسته
قابلیت Privacy mask در دوربین مداربسته

Slip Ring: یه اتصال الکتریکیه که به یه دوربین PTZ اجازه میده بدون نیاز به تغییر سیگنال / کابل کنترل بچرخه. Slip Ring میتونه از امواج نور برای انتقال بصری تصویر استفاده کنه. Slip Ringها به تغییرات حرارتی و آلودگی حساس هستن.

شناسایی حرکت Motion Detection : دوربین ها میتونن مجهز به ویژگی شناسایی حرکت باشن و میتونن طوری برنامه ریزی بشن که در صورت وقوع حرکت در میدان دید دوربین، زنگ خطر به صدا در بیاد. آلارم هم میتونه طوری تنظیم بشه که ضبط تصویر را فعال کنه و یا به کاربر هشدار بده یا هر دو. در صورتی که محیط دارای حرکات طبیعی باشه، ویژگی‌های تشخیص حرکت میتونن موجب ایجاد مزاحمت بشن.

قابلیت Motion detection در آموزش دوربین مداربسته
قابلیت شناسایی حرکت در دوربین مداربسته

Backlight Compensation BLC: بعضی از دوربین ها میتونن تنظیمات BLC داخلی داشته باشن. BLC میتونه کنتراست بالای تصویری که دارای یه پس زمینه بسیار روشنه رو جبران کنه و جزئیات تصویر رو متعاقبا بالا ببره. برای مثال BLC به پرسنل امنیتی اجازه میده تا جزئیات شخصی که در مقابل یه پنجره روشن حرکت میکنه رو ببینن.

قابلیت BLC در آموزش دوربین مداربسته
قابلیت BLC در دوربین مداربسته

Digital Noise Reduction DNR: این ویژگی برای دوربین هایی کاربرد داره که قراره در محیط هایی با نورکم یا محیط های تاریک تصویربرداری کنن. این ویژگی نویزها (ظاهر دانه دانه که به “raster”  مشهورن) را از ویدیو حذف میکنه. این مسئله تصویر رو شفاف تر و روشن‌تر میکنه و برای تحلیل و تفسیر راحت‌تر میکنه. از اونجاییکه با داشتن این ویژگی، اطلاعات مازاد بی‌کاربرد حذف میشن، هرچقدر میزان نویز‌های دیجیتالی کمتر بشه نیاز به فضای ذخیره‌سازی هم کمتر میشه. نوع پیشرفته‌تر DNR ، هم وجود داره که به اون ۳DDNR گفته میشه.

قابلیت 3DDNR در آموزش دوربین مدار بسته
قابلیت ۳DDNR در دوربین مداربسته

قابلیت ۳DDNR در دوربین مداربسته

سازگاری با دستگاههای قابل جابه‌جایی Mobile compatibility: این قابلیت امکان مشاهده ویدیوها از راه دور از طریق دستگاههای قابل جابه‌جایی مثل گوشی‌های هوشمند، تبلت و لپ تاپ را برای شما فراهم میکنه. بعضی از روش‌های مشاهده از راه دور به بعضی از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای خاصی نیاز دارن، در حالیکه بقیه روش‌ها و اپلیکیشن‌ها میتونن به صورت مستقیم با دوربین ارتباط برقرار کنن و نیازی به یه کامپیوتر شخصی نداشته باشن.

آموزش دوربین مدار بسته : انواع سنسور تصوبر در دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته عموما از سنسورهای CCD یا CMOS استفاده میکنن. در آینده نزدیک در مورد انواع سنسور مقاله جداگانه‌ای آماده میکنیم.

آموزش دوربین مداربسته : لنزها در دوربین مداربسته

لنزها در دوربین مداربسته به سه دسته تقسیم میشن.

 • لنزهای ثابت
 • لنزهای وریفوکال
 • لنزهای موتورایز

برای اطلاع از انواع لنزهای دوربین مداربسته کافیه به مقاله ” دوربین مداربسته با چه لنزی خریداری کنیم” مراجعه کنین.

مقاله ما در اینجا به پایان میرسه اما آموزش دوربین مدار بسته و سایر تجهیزات تو مقاله‌های دیگه‌ای ادامه پیدا میکنن. اگه نظر یا پیشنهادی داشتین خوشحال میشیم در بخش نظارت اعلام کنین.

اگه هر سوالی در مورد سیستم های مداربسته داشتین کافیه با مشاوران ما در بخش‌های فنی و فروش Smartbist تماس بگیرین، همکاران ما با صبر و حوصله به تمامی سوالهای شما پاسخ میدن.

شماره تماس اسمارت بیست

۰۲۱۸۸۵۰۰۵۱۲