دوربین مداربسته تحت شبکه یا دوربین مداربسته آنالوگ؟ کدام یک بهتر است؟

تکنولوژی پیوسته در حال تکامله. این تکامل در مورد دوربین مداربسته امنیتی هم صدق می‌کنه. اگر به دنبال نصب یک سیستم امنیتی نظارتی در منزل یا محل کار خود هستین. یکی از تصمیماتی که باید اتخاذ کنین اینه که یه دوربین مداربسته تحت شبکه که به دوربین مداربسته IP و دوربین مداربسته دیجیتال نیز شهرت داره خریداری کنین یا یه دوربین مداربسته آنالوگ که در بازار با عناوینی مثل دوربین AHD و دوربین مداربسته توربو HD هم شناخته میشه.

این سوال زمانی مطرح میشه که شما برای اولین بار قصد خرید دوربین مداربسته و نصب سیستم امنیتی دارین. گاهی اوقات کاربران سیستم امنیتی دارن و سوالی که برای اونها مطرح می‌شه اینه که سیستم موجود مجهز به دوربین مداربسته آنالوگ را ارتقا بدن یا نه. اینکه اساسا این تغییر و ارتقا از دوربین مداربسته آنالوگ به دوربین مداربسته تحت شبکه ارزش پولی که باید هزینه کنن رو داره یا نه؟

اگه شما یا شرکت شما جزء هر کدام از این دو دسته باشین، طبیعتا خواهان این هستین که تصمیمی آگاهانه مبتنی بر نیازها و بودجه خودتون اتخاذ کنین. اتخاذ چنین تصمیمی عموما کار ساده‌ای هم نیست. چرا؟ چون دوربین مداربسته تحت شبکه و دوربین مداربسته آنالوگ هر کدومشون معایب و مزایای خاص خودشونو دارن.

دو عامل در تصمیم‌گیری خرید دوربین مداربسته دیجیتال و دوربین مداربسته آنالوگ تاثیرگذار هستن: قیمت و کارکرد

تو این مقاله ما سعی می‌کنیم در ابتدا به برخی از مزایا و معایب دوربین مداربسته آنالوگ اشاره کنیم. و در ادامه دوربین مداربسته تحت شبکه یا دوربین مداربسته IP‌ رو بیشتر بررسی کنیم. تا با مقایسه این مزایا و معایب با قیمت‌های موجود تو بازار برای انواع دوربین‌های مداربسته به ارزش واقعی هر کدام پی ببرین و به این نتیجه برسید که کدوم یکی براتون مناسب تره.

در ادامه متن هرجا به دوربین مداربسته IP و یا دوربین مداربسته دیجیتال برخوردین منظور ما همون دوربین مداربسته تحت شبکه است. و هرکجا به دوربین مداربسته AHD اشاره شد منظور همان دوربین مداربسته آنالوگ هستش. ما سعی می‌کنیم از تمامی این اصطلاحات استفاده کنیم.

این کار باعث میشه در زمان دریافت مشاوره از فروشندگان که از اصطلاحات متفاوتی استفاده می کنن، با تمامی این اصطلاحات آشنایی کامل داشته باشین.

کدام یک برای کسب‌وکار شما مناسب‌تر است: دوربین مداربسته آنالوگ یا دوربین مداربسته تحت شبکه

پاسخ به این سوال به دلیل وجود مزایا و معایب انواع دوربین مداربسته تحت شبکه و دوربین مداربسته آنالوگ کار راحتی نیست. اگه تصمیم به خرید هر کدوم از این دوربین‌ها دارین. پیشنهاد ما اینه که قبل از هرکاری اول با نحوه کار و تفاوت این دوربین‌ها به لحاظ تکنولوژیک آشنا بشین. و بعد مزایا و معایبی که برای هر یک میشه عنوان کرد رو مورد بررسی قرار بدید  و در نهایت با در نظر گرفتن نیازها و بودجه خودتون اقدام به خرید کنین.

دوربین مداربسته آنالوگ

تفاوت اصلی بین دوربین مداربسته AHD و دوربین مداربسته IP در روش دریافت و انتقال سیگنال‌های ویدئویی هست.

دوربین مداربسته آنالوگ سیگنال ویدئویی را دریافت میکنه. و بهد اونرو  از طریق یک کابل کواکسیال به دستگاه ذخیره ساز DVR منتقل میکنه. دستگاه DVR سیگنال آنالوگ را به سیگنال دیجیتال تبدیل میکنه. و بعد از فشرده سازی فایل‌ها را بر روی یک هارددیسک ذخیره میکنه. برای دیدن ویدئوها نیاز هست که یک نمایشگر به DVR متصل بشه. DVR همچنین میتونه به یک روتر و مودم برای انتشار تصاویر ویدئویی از طریق یک شبکه محلی متصل بشه.

اما یه دوربین مداربسته IP یا همون دوربین مداربسته تحت شبکه سیگنال ویدئویی را با استفاده از یه encoder داخلی تبدیل به سیگنال دیجیتالی می‌کنه و سپس سیگنال دیجیتال از طریق کابل شبکه برای ذخیره سازی به دستگاه NVR ارسال میشه.

شاید بشه گفت هر دوربین مداربسته دیجیتال مثل یه کامپیوتر کوچک عمل میکنه. به همین دلیل به این دوربین‌ها، دوربین مداربسته دیجیتال میگن. این کار به دوربین مداربسته IP اجازه میده که مثل یه دستگاه شبکه عمل کنه. بنابراین به ویدئوهای ایجاد شده توسط دوربین مداربسته تحت شبکه اجازه داده میشه تا نه تنها به وسیله شبکه موجود دیده بشه بلکه به وسیله‌ی اینترنت و از طریق یک مرورگر وب در دسترس قرار بگیره. تنها چیزی که نیاز دارید یه آدرس IP اختصاصی هست.

هر دو نوع دوربین مداربسته دیجیتال و دوربین مداربسته آنالوگ میتونن سیگنال‌ها را به صورت وایرلس منتقل کنن و هم از طریق کابل‌هایی مثل کابل‌های شبکه cat-5 و کابل کواکسیال. دوربین مداربسته تحت شبکه مزیت بیشتری در استفاده از انواع سوئیچ‌ها ، هاب‌ها و روترها داره که به کابل شبکه اجازه میده به محدوده وسیع تری گسترش پیدا کنه.

مزایای دوربین مداربسته آنالوگ

 • قیمت پایین‌تر: خرید یه دوربین مداربسته آنالوگ نسبت به دوربین مداربسته تحت شبکه به مراتب به صرفه‌تره و معمولا برای نظارت از راه دور عملکرد خوبی داره.
 • انعطاف بیشتر در طراحی: دوربین‌های مداربسته آنالوگ، تنوع طراحی بسیار زیادی دارن. از دوربین مداربسته آنالوگ مدل Covert mini تا مدل دوربین مداربسته AHD گردان که در بازار با عناوینی مثل دوربین مداربسته آنالوگ PTZ و دوربین مداربسته آنالوگ چرخشی نیز نامیده میشه. احتمال پیدا کردن دوربین مداربسته آنالوگ مناسب از میان مدل‌های مختلف دوربین مداربسته آنالوگ بیشتره.
 • سازگاری برتر: اگر از ورژن‌های دوربین مداربسته آنالوگ استفاده می‌کنین ترکیب کردن و سازگار کردن دوربین‌ها و برندهای مختلف دوربین بسیار راحت‌تره. این مسئله میتونه در ساده‌سازی ترکیب سیستم مداربسته قدیمی شما با سیستم نظارتی مدنظر موثر باشد.
 • سادگی بیشتر: نصب و تنظیم دوربین مداربسته AHD و لوازم جانبی آن به مراتب ساده‌تر از دوربین مداربسته IP هست.
 • نیاز به پهنای باند کمتر: فایل‌های ویدئویی ضبط شده آنالوگ معمولا کوچک‌تر هستن. و به جای انتقال از طریق کابل LAN یا همان کابل شبکه از طریق کابل کواکسیال منتقل میشن. این مسئله باعث میشه انتقال این فایل‌ها نیاز به پهنای باند کمتری داشته باشن که به نوبه خودش باعث کاهش هزینه‌ها میشه.

معایب دوربین مداربسته آنالوگ

 • فاقد ویژگی‌های خاص: بسیاری از دوربین‌های آنالوگ اغلب فاقد ویژگی‌های خاص پیشرفته هستن. مانند زوم دیجیتال که در دوربین مداربسته دیجیتال وجود داره.
 • مشکلات تداخل بالقوه: اگر شما در حال نصب دوربین مداربسته آنالوگ بیسیم هستین، دستگاههای آنالوگ میتونن مشکلات بالقوه تداخل داشته باشن. مهم‌تر اینکه سیگنال‌های حاصل نمیتونن رمزگذاری بشن. این موضوع به صورت یالقوه به این معنیه که افراد دیگری میتونن سیگنال‌های تصویر را ببینین.
 • محدودیت در موقعیت نصب: از آنجائیکه دوربین مداربسته آنالوگ باید به دستگاه DVR نصب بشه. شما باید دوربین را در یک فاصله منطقی از DVR قرار بدین. در غیر این صورت باید ریسک از بین رفتن این ارتباط صحیح رو بپذیرین. در نتیجه شما در انتخاب محل نصب دوربین با محدودیت بیشتری روبه رو خواهید بود. اگر نیازهای نظارتی شما قراره محدوده وسیعی را پوشش بده، دوربین مداربسته آنالوگ ممکنه بهترین انتخاب شما نباشه. دوربین مداربسته AHD عموما با فواصل طولانی تطابق نداره و استفاده از این دوربین‌ها می تونه مشکلاتی ایجاد کنه.
 • میزان پوشش توسط دوربین مداربسته آنالوگ: عموما این دوربین نسبت به دوربین مداربسته دیجیتال زاویه دید باریک‌تری داره. بنابراین ممکنه شما به تعداد بیشتری دوربین برای پوشش منطقه مورد نظر نیاز داشته باشین.
 • کابل کشی: دوربین مداربسته AHD باید از طریق کابل کشی به منبع تغذیه متصل بشه و هم به نوبه خودش میزان کابل مورد نیاز را افزایش میده. از آنجائیکه قیمت کابل کواکسیال در دوربین مداربسته آنالوگ نسبت به کابل شبکه در دوربین مداربسته IP گران‌تره در نتیجه هزینه کلی سیستم بالا میره.
 • قابلیت‌های وایرلس: واقعیت اینه که سیستم‌های بیسیم آنالوگ با توجه به مقررات دولتی مربوط به فرکانس‌های آنالوگ و قدرت سیگنال خوب کار نمی‌کنن. در نتیجه، سایر دستگاه‌های بیسیم میتونن سیگنال‌های ویدئویی را تحت تاثیر قرار بدن و تحریف کنن.

دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته دیجیتال یا همون دوربین مداربسته تحت شبکه، آخرین نوآوری‌ها را در صنعت دوربین‌های مداربسته نظارتی ارائه میکنه. دوربین مداربسته IP در دنیای سیستم‌های نظارتی در نوع خود بهترینه. اصلی‌ترین مزیت یک دوربین مداربسته تحت شبکه اینه که دارای رزولوشن بسیار بالاییه و میتونه یک ویدئو با کیفیت فوق العاده بالا ارائه کنه.

کیفیت ویدئو بالا امکان تشخیص چهره، تشخیص پلاک خودرو و یا توانایی زوم دیجیتال در فواصل بیش از ۳۰.۴۸ متر را فراهم میکنه. رزولوشن دوربین مداربسته IP معمولا ۲ تا ۳ برابر دوربین مداربسته آنالوگه. دوربین مداربسته تحت شبکه در مدل‌های بالت، دام، باکس و گردان برای رفع نیازهای امنیتی شما در دسترس هست. این مدل‌ها قابل استفاده در فضاهای داخلی و خارجی و در نور روز یا شب هستن.

دسترسی به کیفیت بی نظیر حاصل هزینه‌ست. البته نه فقط هزینه مالی. نصب دوربین مداربسته دیجیتال در مقایسه با دوربین مداربسته آنالوگ پیچیده‌تره. و در میان تمامی موارد، نیاز به کابل‌کشی مجدد و همچنین دانش مدیریت پهنای باند بیش از بقیه موارد خودنمایی میکنه.

دوربین مداربسته IP در صدر طیف تجهیزات نظارتی قرار داره. و به شما اجازه میده در هر کجایی که نیاز دارین به بی نظیرترین سطوح امنیتی دسترسی داشته باشین. سرمایه گذاری در دوربین مداربسته IP امنیت شما را تضمین میکنه و حتی ممکنه بهره‌وری شما را افزایش بده.

تصاویر در دوربین مداربسته دیجیتال با فرمت آنالوگ تولید میشن امابلافاصله توسط نرم‌افزار داخلی قدرتمندی که وظیفه پردازش تصاویر را بر عهده داره به فرمت دیجیتال تبدیل میشه. بعضی از پردازش‌های دیجیتال میتونن در داخل دوربین رخ بدن مثل فشرده‌سازی و تشخیص حرکت.

بعد از تبدیل سیگنال آنالوگ به سیگنال دیجیتال در دوربین مداربسته تحت شبکه، سیگنال‌های دیجیتال توسط کابل شبکه به NVR منتقل میشن. مثل یه سیستم دوربین مداربسته آنالوگ، ویدئوها در سیستم‌های تحت شبکه میتونن روی هاردیسک ضبط بشن.

اما از اونجائیکه ویدئو یه جریان مستقیم تحت شبکه از دوربینه، انعطاف‌پذیری بیشتر در مورد نحوه و جایی که ویدئو میتونه ضبط بشه، وجود داره. در سیستم مداربسته تحت شبکه، DVR با یک NVR( دستگاه ضبط یا ذخیره‌ساز شبکه) جایگزین شده. در بعضی موارد به دلیل عدم نیاز به تبدیل آنالوگ به دیجیتال، این سیستم فقط یک نرم‌افزاره. بعد ویدئوهای دریافتی میتونن روی داریورهای شبکه RAID موجود یا جدید، مستقیما به وسیله نرم‌افزار NVR ضبط بشن.

مزیت دیگه ویدئوی دیجیتالی اینه که با وایرلس بیشتر سازگاره. مدل های مختلف دوربین مداربسته آنالوگ وایرلس نیز در دسترس هستن اما در هر صورت ویدئوهای آنها باید به دیجیتال تبدیل بشن. و بعد از طریق شبکه ۸۰۲.۱۱IP منتشر بشن (که باعث افزایش قیمت اینکودرها میشه) یا آنها بر روی فرکانس‌های تنظیم شده بیش از حد اشباع میشن و اغلب با تداخل مواجه میشن.

مزایای دوربین مداربسته IP

 • کیفیت تصویر: کیفیت تصویر در دوربین‌های مداربسته IP به دوربین مداربسته آنالوگ به مراتب بیشتره. علاوه بر این دوربین مداربسته دیجیتال دارای قابلیت زوم دیجیتال است که می‌تواند تا فاصله ۳۰.۴۸ متر را پوشش بده.
 • میزان پوشش: یک دوربین مداربسته تحت شبکه میتونه فضایی را پوشش بده که ۳ تا۴ دوربین مداربسته آنالوگ میتونن پوشش بدن. در نتیجه شما میتونید با تعداد دوربین کمتر فضای بیشتری را تحت نظارت قرار بدین.
 • کارکرد بهتر به صورت بیسیم نسبت به دوربین مداربسته آنالوگ: دوربین مداربسته دیجیتال یک سیستم کدگذاری در داخل خودش داره که باعث ایجاد امنیت بیشتر در انتقال داده‌ها میشه. مشکلات تداخل بالقوه در دوربین مداربسته تحت شبکه وجود نداره.
 • قابلیت استفاده از کابل‌کشی موجود: از اونجائیکه که دوربین مداربسته IP خودش به عنوان دستگاه شبکه عمل میکنه، اغلب میتونین از سیم‌کشی شبکه موجود در خانه استفاده کنین. این ویژگی میتونه کار نصب را بسیار آسونتر کنه.
 • نیاز به کابل‌کشی کمتر: به جای اتصال تک تک دوربین‌های مداربسته به دستگاه DVR و منبع تغذیه که در سیستم‌های آنالوگ اتفاق می افته در سیستم‌های دیجیتال شما میتونین چندین دوربین مداربسته IP را به یک سوئیچ متصل کنین و سپس همه آنها را به دوربین‌هایی که به سوئیچ متصل شدن را تنها از طریق یک کابل به دستگاه NVR متصل کنین.
 • موقعیت نصب یا محدودیت پورت: از اونجائیکه دوربین مداربسته تحت شبکه به منظور اتصال به NVR کمتر به اتصال از طریق شبکه LAN نیاز داره. در نتیجه فاصله دوربین و NVR دیگه محدودیتی برای شما ایجاد نمیکنه. به دلیل نرم‌افزاری بودن NVR و نداشتن پورت این محدودیت تقریبا از بین رفته.
 • استفاده از قابلیت POE :قابلیت POE به شما اجازه میده که برق مورد نیاز خود را از طریق کابل شبکه تامین کنین که باعث کاهش کابل‌کشی کل سیستم میشه. این مسئله علاوه بر کاهش هزینه باعث تمیزی کار هم میشه.
 • دسترسی از راه دور: در مقایسه با دوربین مداربسته آنالوگ، دوربین مداربسته دیجیتال برای نیازهای نظارتی از راه دور مناسب‌تر هستن. هر دوربین مداربسته تحت شبکه مانند یک دستگاه شبکه مستقل عمل میکنه و شما با داشتن یک آدرس IP منحصر به فرد میتونین هر محدوده جغرافیایی به تصاویر دوربین‌های خود دسترسی داشته باشین.
 • سرمایه‌گذاری برای آینده: سرمایه گذاری بر روی دوربین های مداربسته AHD به نوعی هدر دادن منابع به حساب میاد. به این دلیل که این دوربین‌ها به پایان چرخه عمر خودشون رسیدن. در حالی که دوربین مداربسته IP، مبتنی بر نرم‌افزاره. نرم‌افزار میتونه در طول زمان به راحتی ارتقا پیدا کنه و شما میتونین مطمئن باشین که تا چندین سال نیازی به تعویض دوربین مداربسته IP خود به دلیل پیشرفت تکنولوژی نخواهید بود.
 • داشتن ویژگی‌های بسیار: در حال حاضر دوربین مداربسته IP دارای ویژگی‌های مختلف جدیدیه. این شامل ویژگی‌های پیشرفته تحلیل رفتاری، رابط وب برای مشاهده مستقیم و نظارت و کنترل از راه دور، اطلاع‌رسانی خودکار انواع هشدارها از طریق ایمیل، SMS و حتی NVR داخلی برای ضبط ویدئوهاست.

معایب دوربین مداربسته IP

 • قیمت بالا: به دلیل استفاده از تکنولوژی بیشتر در داخل دوربین مداربسته IP نسبت به دوربین مداربسته آنالوگ قیمت این دوربین‌ها بیشتره. دو دلیل عمده برای بالاتر بودن قیمت دوربین مداربسته IP، اول به دلیل استفاده از اینکودر یا همان رمزگذار داخلیه که باعث افزایش قیمت تولید دوربین مداربسته دیجیتال میشه. و دوم اینکه این دوربین‌ها عموما همراه با بدنه های محافظ خارجی یا فرستنده‌های مادون قرمز ارائه نمیشن و در صورت نیاز باید این قطعات را به صورت جداگانه خریداری کنین.
 • نیاز به پهنای باند بیشتر: دوربین مداربسته تحت شبکه نسبت به دوربین مداربسته آنالوگ به پهنای باند بیشتری برای انتقال تصویر نیاز داره. و این به دلیل رزولوشن بالاییه که دوربین مداربسته دیجیتال میتونه ارائه کنه. بدون مکانیزم کنترل ترافیک و سرعت شبکه مناسب، یک دوربین مداربسته IP میتونه شبکه شما را به زانو دربیاره. فراموش نکنین که هر دوربین مداربسته تحت شبکه به پورت سوئیچ مخصوص خودش نیاز داره. بنابراین این سوئیچ‌ها ممکنه باعث افزایش قیمت سیستم امنیتی مداربسته شما بشن.
 • قیمت لوازم جانبی: دوربین‌های تحت شبکه با NVR کار میکنن. در مقایسه با NVR ها، هزینه‌های DVR پایین‌تره. DVR یک یونیت واحده که یک قیمت مشخص داره اما NVR ها پیچیده‌تر هست. نرم افزار NVR به طور معمول بر اساس هر دوربین مجوز میگیره و باید بر روی یک کامپیوتر نصب بشه.
 • نیاز به فضای ذخیره‌سازی بیشتر: فضای ذخیره‌سازی برای دوربین مداربسته تحت شبکه با مگاپیکسل بالاتر بسیار بیشتره و ممکنه به فضای ذخیره‌سازی شبکه مازاد نیاز داشته باشه. زمانی که قیمت‌ها را با هم مقایسه میکنین مطمئن بشید که قیمت نرم‌افزار، کامپیوتر و فضای ذخیره‌سازی تحت شبکه برای دوربین مداربسته IP را در نظر گرفته باشین.
 • منبع تغذیه: سیستم‌های آنالوگ اغلب برای دوربین‌های خودشون یه منبع تغذیه مرکزی دارن. سیستم‌های IP معمولا از POE استفاده میکنن. اگر سوئیچ‌های POE در دسترس نباشن، استفاده از دوربین مداربسته تحت شبکه گرونتر از حالت به کارگیری دوربین مداربسته آنالوگ میشه.
 • پیچیدگی در تنظیمات: اگه شما در حال حاضر شبکه را تنظیم نکردین، این میتونه هزینه‌هایی که در نصب و راه‌اندازی دوربین شما وجود داره رو افزایش بده. به طور کلی به دلیل پیچیدگی‌های بیشتر و تکنولوژی بالاتر دوربین مداربسته دیجیتال نسبت به دوربین‌های آنالوگ و نیاز به دانش شبکه برای نصب این دوربین‌ها، شما به یک نصاب حرفه‌ای نیاز دارین که طبیعتا هزینه‌هایی برای نصب و نگهداری به شما تحمیل میکنه.

کدام یک برای کسب‌وکار شما مناسب‌تر است: دوربین مداربسته آنالوگ یا دوربین مداربسته تحت شبکه

مزایا و معایب هر دو نوع دوربین مداربسته AHD و دوربین مداربسته دیجیتال ارائه شد. اما تصمیم‌گیری در خصوص انتخاب یکی از این دو نوع همچنان بستگی زیادی به نیازهای نظارتی و بودجه خود شما داره . با یه بررسی دقیق درباره نیازهای امنیتی خود، تصمیم گیری برای شما راحت‌تر میشه.

مثال‌هایی برای کاربرد دوربین مداربسته آنالوگ:

۱- اگر شما به یک سیستم امنیتی ساده و به صرفه شامل ۴ دوربین برای فروشگاه کوچیک خودتون نیاز دارین، و این دوربین‌ها باید در فاصله بسیار کم از طریق کابل به DVR متصل بشن. دوربین مداربسته آنالوگ همچنان گزینه خوبی برای شما محسوب میشه.

۲- در صورت نداشتن زیرساخت‌های شبکه و هزینه‌های بالای ایجاد چنین زیرساخت‌هایی، دوربین مداربسته آنالوگ انتخاب خوبیه.

در صورتیکه این مقاله نتونست شما رو به جواب سوالاتتون برسونه، میتونین با کارشناسان فنی و فروش Smartbist تماس بگیرین و از یه مشاوره عالی بهره ببرین.

تلفن تماس اسمارت بیست 

۰۲۱۸۸۵۰۰۵۱۲