در انتخاب دوربین مداربسته برای فروشگاه به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای اغلب صاحبان فروشگاههای کوچیک و بزرگ و مدیران اونها اولین نگرانی، ایمنی کارکنان، دومین مورد کنترل موجودی انبار و فروشگاه و درنهایت سرقت اموال فروشگاهه. حالا فرقی نمیکنه این سرقت توسط مشتریان صورت بگیره یا کارمندان. این سرقت‌های گاه و بی‌گاه میتونه به طور جدی به یه کسب‌وکار خرده‌فروشی صدمه بزنه. در این بین یه سری از این مدیران به استفاده از دوربین مداربسته برای فروشگاه خودشون فکر میکنن اما همچنان بسیاری از صاحبان فروشگاه‌ها نصب دوربین مداربسته فروشگاهی رو به عنوان یه هزینه میبینن و حاضر نمیشن برای نصب دوربین مداربسته فروشگاهها سرمایه گذاری کنن. این در حالیه که قیمت دوربین مداربسته فروشگاهی در مقایسه با ضرر و زیان ناشی از سرقت‌هایی که در فروشگاهها اتفاق میفته، واقعا رقم ناچیزیه. برای مثال نصب دوربین مداربسته صندوق فروشگاهی میتونه مانع بسیاری از مشکلات مربوط به تراکنش های مالی بشه.

دوربین مداربسته برای فروشگاه
دوربین مداربسته فروشگاهها

نصب دوربین مداربسته برای فروشگاه هزینه‌ای نداره ! درست برعکس؛ سودآوره. طبق گزارشی که در خبرآنلاین در سال 1393 چاپ شد، ارزش ماهانه کالاهای سرقت شده از یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در تهران 600 میلیون تومان بوده؛ یعنی روزانه 20 میلیون تومان. قیمت راه‌اندازی یه سیستم مداربسته نظارتی در مقایسه با این مبالغ هنگفت واقعا هزینه چشم‌گیری نیست. اما این تنها فروشگاههای زنجیره‌ای نیستن که در سال‌های اخیر شاهد افزایش سرقت موادغذایی و کالاهای اساسی بودن، روند سرقت از فروشگاه‌ها و مراکز خرید لباس و کالاهای اساسی، فروشگاه‌های کوچک و حتی بقالی‌های محلی هم در ماه‌های گذشته روندی رو به رشد داشته.

طبق آمارهای ارایه شده از سوی فرمانده نیروی انتظامی کشور سردار احمدی مقدم آمار سرقت‌های خرد ( شامل مواد غذایی و کالاهای مورد احتیاج در خانه) در سال گذشته (1392) بیش از 20 درصد افزایش پیدا کرده؛ همچنین آمارهای اعلام شده از سوی پلیس آگاهی کشور هم نشون میده بیش از 90 درصد پرونده‌های تشکیل شده در پلیس آگاهی کشور مربوط به سرقته که در این بین سرقت‌های خرد بیشترین افزایش رو نشون میده. حالا تصور کنین این روند در سال های 97 و 98 چه وضعیتی داشته.

در اینکه نصب دوربین مداربسته فروشگاهی میتونه خیلی سودآور باشه، هیچ شکی نیست. اما سوالی که اینجا مطرح میشه اینه که چه جوری بیشترین استفاده و کارایی رو از سیستم مداربستمون داشته باشیم. کجا دوربین هامونو جایگذاری کنیم تا بهترین نتیجه رو بگیریم.

نصب دوربین مداربسته برای فروشگاه در چه نقاطی باید صورت بگیره:

1- دوربین مداربسته صندوق فروشگاهی

همینطور که خیلی از صاحبان فروشگاههای بزرگ میگن ” مراقب پول باش” . بهترین حالت اینه که در بخش‌هایی که پولی رد و بدل میشه دوربین داشته باشین. در محدوده هر صندوقی باید یه دوربین مداربسته صندوق فروشگاهی نصب کنین. دوربین باید روی دیوار یا سقف نصب بشه و قابلیت زوم روی محدوده صندوق رو داشته باشه. هدف اینکه که زمان، شمارشگر ، دستانی که پول رو دریافت میکنن، چهره مشتریان و خوانش بارکد کالاها ثبت بشه. یادتون باشه نظارت بر این محدوده، تنها وظیفه دوربین مداربسته برای فروشگاه هست. سعی نکنین که از طریق این دوربین سایر نواحی رو هم ببینین، این یه اشتباهه بزرگه. اگه بخواین همچین کاری بکنین به یه دوربین با زاویه بازتر نیاز دارین که باعث میشه دوربین جزئیات بیشتری ثبت میکنه و در نتیجه نتونین به همه موارد توجه کنین. به این ترتیب دوربین نمیتونه کار اصلی خودش رو انجام بده. این مورد یکی از بزرگترین مشکلاتی هست که صاحبان فروشگاهها مرتکب میشن؛ خرید یه دوربین و انجام دو کار همزمان با اون.  قاونون طلایی” یه دوربین، یه کار”

دوربین مداربسته برای فروشگاه
دوربین مداربسته صندوق فروشگاهی

برای مثال این دوربین ضد ضربه دام یا مینی دام، که در تصویر میبینین بهترین انتخاب هست. به این دلیل که این دوربین به طور خاص برای ثبت تعامل بین کارکنان و مشتریان قرار گرفته‌. بعضی از صاحبان فروشگاهها ترجیح میدن دوربین های نصب کنن که صدا رو پشتیبانی کنه. ویدیو همراه با صدا میتونه یه ابزار قدرتمند مدیریت باشه. چون صدا میتونه مکالمه‌ای که بین مشتری و کارمند صورت گرفته رو ضبط کنه و از این طریق هرگونه سردرگمی و سوء تفاهمی رو رفع کنه. علاوه بر این میتونین بر رفتار کارمنداتون نسبت به مشتریها کنترل داشته باشین.

2- استفاده از مانیتورها برای نمایش تصاویر دوربین مداربسته برای فروشگاه

بازدارندگی میتونه یه نقش کلیدی درطراحی سیستم‌های نظارتی و نصب دوربین مداربسته فروشگاهها ایفا کنه. بله درسته، تعجب نکنین. هرچند یه سیستم نظارتی باید بتونه تمام مدارک بصری رو بعد از یه حادثه، فراهم کنه، اما بیشتر صاحبان فروشگاهها ترجیح میدن که اصلا حادثه‌ای رخ نده. به همین دلیله که خیلی از فروشگاه‌های خرده‌فروشی با نمایش ورود ما به داخل فروشگاه از طریق یه مانیتور به ما خوش آمد میگن. به این مانیتورها ” spot monitor” یا نمایشگر نمایش عمومی ” Public Display Monitor” میگن. این مانیتورها به مشتریها یادآوری میکنن که توسط دوربین‌های مداربسته، نظارت میشن. البته این کار یه ایراد کوچولو هم داره اونم اینه که مشتریها میتونن از طریق این مانیتورها زاویه دید دوربین‌های مداربسته فروشگاه رو بررسی کنن.

دوربین مداربسته برای فروشگاه
استفاده از مانیتور در دوربین مداربسته فروشگاهی

3- استفاده از دوربین مداربسته برای فروشگاه در فضای بین قفسه ها

محل اشتباهی برای نصب دوربین مداربسته فروشگاهی وجود نداره. اما نصب دوربین تو جاهای خاص میتونه بیشترین پوشش رو در اختیارتون بزاره. وقتی محل نصب دوربین مداربسته یرای فروشگاه رو انتخاب میکنین مراقب باشین که هیچ نقطه کوری باقی نذارین. اگه محلی که میخواین مورد نظارت قرار بدین کمتر از 6-9 متره ، از یه دوربین با زاویه باز استفاده کنین. دوربین های با رزولوشن HD جزئیات واضحی از محصولی که در دستان مشتری قرار میگیره و همینطور جزئیات چهره مشتری تو این محدوده در اختیارتون میذارن. همپوشانی پوشش دوربین هم مفیده و چندین زاویه دید مختلف از سرقت رو براتون فراهم میکنه. در تصویر پایین نمونه‌ای از جایگذاری دوربین دیده میشه.

دوربین مداربسته برای فروشگاه
جایگذاری دوربین مداربسته فروشگاهی

اما در انتخاب دوربین مداربسته برای فروشگاه از چه تکنولوژی‌هایی استفاده کنیم

زمانیکه قصد نصب دوربین مداربسته برای فروشگاه خودتون رو دارین، بهتره که کلیه نقاط کلیدی که نسبت به سرقت آسیب‌پذیر هستن رو در نظر بگیرین. نصب دوربین مداربسته فروشگاهی در محل‌های صحیح خیلی مهمه و میتونه به حفظ امنیت مشتریها، کارکنان و همینطور دارایی‌های شما کمک کنه. چه سیستم‌هایی میتونن مفید باشن؟

اما معایب دوربین مداربسته فروشگاهی :

در اینکه نصب دوربین مداربسته فروشگاهها مزایای فوق العاده‌ای داره هیچ شکی نیست. اما این  به این معنی نیست که کاملا بی دردسر هم باشن. تو این قسمت به بعضی از مشکلات سیستم دوربین مداربسته فروشگاهی اشاره میکنیم.

پاسخ دادن به سوالات زیر میتونه به انتخاب هرچه بهتر دوربین مداربسته برای فروشگاه شما کمک کنه:

نقطه‌هایی که تو یه فروشگاه باید حواستون بهش باشه:

امیدواریم این مقاله تونسته باشه تا حدی به سوالاتی که تو ذهنتون هست، پاسخ داده باشه. اما اگر همچنان نیاز به اطلاعات بیشتری دارین، کافیه تلفنتون رو بردارین و با مسئولین فنی و فروش Smartbist تماس بگیرین. همکاران ما آماده پاسخگویی و راهنمایی شما کاربران عزیز هستن.

شماره تماس اسمارت بیست

02188500512

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *