با نحوه کار دوربین مداربسته دارای آلارم صوتی بیشتر آشنا شویم

من به شخصه دوربین‌ مداربسته دارای آلارم صوتی رو به سیستم‌های صرفا هشدار دهنده که تنها هشدارهایی رو به ایمیل یا موبایل ارسال میکنن، ترجیح میدم. دوربین‌های مداربسته مجهز به آلارم همه چیز رو از طریق دستگاههای ذخیره ساز DVR و دستگاه ذخیره ساز NVR ضبط میکنن و در صورت شناسایی حرکت، آلارم اونها فعال میشه. به نظرم استفاده از دوربین‌های مداربسته وایرلس مجهز به آلارم صوتی (آژیر) زمانیکه دوربین حرکتی رو تشخیص میده بهتر باشه تا اینکه دوربین صرفا تصویر یا ویدیویی رو از طریق ایمیل برای من ارسال کنه. البته یه دوربین‌ مداربسته دارای آژیر، همزمان با به صدا درآوردن آلارم هشدارهای تصویری یا ویدیویی از لحظات مهم رو در لحظه به ایمیل شما ارسال میکنن و میتونن محافظت فوق‌العاده‌ای از دارایی‌های شما براتون فراهم کنن. البته تنظیمات نامناسب ممکنه به false alarm یا آلارم‌های اشتباه منجر بشه که هم برای خود شما و هم برای دیگران آزاردهنده هست. در ادامه مقاله سعی میکنیم طبق روال همیشه چند مدل از بهترین دوربین‌های مداربسته مجهز به آژیر از برند هایک ویژن رو به شما معرفی کنیم.

تو این مقاله توضیحاتی در خصوص اینکه دوربین‌های مداربسته دارای آلارم صوتی وایرلس یا سیمی چطور کار میکنن، انواع آلارم ها، نحوه انتخاب بهترین دوربین مجهز به این سیستم و همینطور نحوه اجتناب از false alarm  یا آلارم های اشتباه ارایه میدیم.

اونچه که در این مقاله میخونیم:

 • دوربین مداربسته دارای آلارم صوتی چطور کار میکنه
 • آپشن‌های رایج آلارم در دوربین مداربسته دارای آلارم صوتی
 • نکاتی برای استفاده کامل از دوربین‌ مداربسته دارای آلارم صوتی
 • چطور از false alarm اجتناب کنیم

دوربین مداربسته دارای آلارم صوتی چطور کار میکنه

این دوربین ها رو، با توجه به سنسورهای مختلف تشخیص حرکتی که در داخل آنها به کار رفته میشه به دو دسته تقسیم کرد:

 • گروه اول: اولین نوع از این دوربین‌ها به سنسورهای تشخیص حرکت مبتنی بر نرم افزار مجهز هستن. این گروه حرکت را با مقایسه تعدادی از فریم‌های پشت سرهم و محاسبه تعداد پیکسل‌های تغییر یافته شناسایی میکنن. زمانی که پیکسل‌ها بین فریم‌های پی‌در‌پی تغییر کنن، نرم افزار داخلی دوربین مداربسته دارای آژیر ، تغییر را به عنوان یه پیامد حرکتی در نظر میگیره و هشدارهای لازم رو تنظیم میکنه.

  دوربین مداربسته دارای آلارم صوتی
  دوربین مداربسته مجهز به آلارم از نوع Motion detection
 • گروه دوم: نوع دوم دوربین‌ مداربسته دارای آلارم صوتی ، دوربین‌های دارای سنسور PIR یا Passive Infrared Sensor هستن که به صورت منفعل تشعشات مادون قرمز رو از محیط اطراف دریافت کرده و مورد شناسایی قرار میدن. لازمه یادآوری کنم که اشیا موجود در محیط از خود اشعه مادون قرمز ساتع میکنن. در واقع هرچقدر جسمی گرمتر باشه اشعه مادون قرمز بیشتری از خودش ساتع میکنه. زمانی که دوربین ها تفاوت یا تغییراتی در تشعشعات رو شناسایی کنن، هشدارها فعال میشن. این سنسورها از خود اشعه‌ای ساتع نمیکنن و فقط اشعه رو جذب میکنن. از اونجاییکه سنسورهای PIR نسبت به تشعشعات مادون قرمزی که از بدن انسان، حیوانات یا اشیای موجود در محیط ساتع میشه بسیار حساس هستن، دوربین‌های مداربسته دارای سنسور PIR میتونن آلارم های اشتباه ناشی از حرکت حیوانات کوچیک مثل مورچه‌ها و شاخ و برگ درختان رو به میزان قابل توجهی کاهش بدن و میزان حساسیت سنسورها رو میشه طوری تنظیم کرد که نسبت به ابعاد خاصی واکنش نشان بده. میزان حساسیت پایین باعث میشه نسبت به اشیایی با ابعاد بزرگتر مثل یه سارق حساسیت نشان بده و حساسیت بالا باعث میشه نسبت به اشیای کوچکتر هم واکنش نشان بده.

  دوربین مداربسته مجهز به آژیر
  دوربین مداربسته مجهز به آلارم از نوع PIR

دوربین های مداربسته زیر همگی نمونه‌هایی از دوربین های هایک ویژن دارای PIR هستن:

 • دوربین مداربسته هایک ویژن مدل DS-2CE11D8T-PIRL
 • دوربین مداربسته هایک ویژن مدل DS-2CE12D8T-PIRL
 • دوربین مداربسته هایک ویژن مدل DS-2CE71D8T-PIRL
 • دوربین مداربسته هایک ویژن مدل DS-2CE38D8T-PIR

آپشن‌های رایج آلارم در دوربین مداربسته دارای آلارم صوتی

در حالت کلی، زمانیکه یه حرکت تشخیص داده میشه، دوربین‌های مداربسته فضای داخلی و خارجی مجهز به آلارم میتونن شما رو از طریق ارسال هشدارهای لازم به اپلیکیشن‌های موجود بر روی گوشی‌های هوشمند یا ارسال ایمیل‌هایی همراه با متن و تصاویر یا ویدیوهایی از اونچه که رخ داده، آگاه کنن و بعد شما میتونین با بازبینی ویدیوهای ارسالی عکس العمل لازم رو به موقع انجام بدین.

در کنار این آپشن‌های هشداردهنده، بعضی از دوربین‌های مدربسته وایرلس و سیمی پیشرفته، به آلارمهای صوتی (آژیر) یا هشدارهای صوتی قابل ضبط سفارشی مجهز هستن. امکان سفارشی کردن صدای آلارم به شما اجازه میده تا مطابق نیاز خودتون یه صدا برای آلارم تنظیم کنین. مثل” از خونه من برو بیرون” و این صدا رو تو تمام اتاق‌ها پخش کنین.

آلارم های گوش خراش داخلی در دوربین‌های مداربسته مجهز به آژیر، به صورت اتوماتیک به صدا در میان و تا زمانیکه سارق منزل شما رو ترک نکنه قطع نمیشن. این قابلیت باعث هشیار شدن پلیس و همسایه های شما میشه.

علاوه بر آپشن‌های هشدار دهنده که در بالا به اونها اشاره شد، بعضی از دوربین‌های نظارتی مجهز به آلارم‌های از راه دور میتونن با یه مرکز تماس ارتباط برقرار کنن. البته این آپشن به قراردادهای چند ساله که هزینه‌هایی برای خدمات مازاد ایجاد میکنن همراهه و گاهی ممکنه کارکنان بخش مرکز تماس، در تشخیص موقعیت واقعی دچار اشتباه بشن. حتما این مورد رو توی فیلم ها دیدین که به بحث قطع شدن صدای آژیر بلافاصله از این مراکز با صاحبخونه تماس میگیرن تا مطمئن بشن که اتفاق خاصی نیفتاده.

در واقع با استفاده از دوربین‌های مداربسته سیمی یا بیسیم مجهز به آلارم‌های صوتی، شما میتونین به صورت رایگان از خونه خودتون نگه‌داری کنین – پس از دریافت آلارم حرکت، بررسی دقیق وضعیت به وسیله بازبینی ویدیوی ارسالی و عکس العمل به موقع.

نکاتی برای استفاده کامل از دوربین مداربسته دارای آلارم صوتی

طبق تحقیقات، 54 درصد دارندگان دوربین مداربسته دارای آژیر در مورد اینکه چطور باید از دوربین‌های خودشون استفاده کنن مطلع نیستن. اینجا به 3 نکته جهت راهنمایی شما در خصوص بهترین استفاده از مزایای این دوربین‌ها اشاره میکنیم:

 • دسترسی به اینگونه دوربین‌ها رو با اعضای خانواده و دوستان خودتون به اشتراک بذارین : به اشتراک‌گذاشتن دسترسی به دوربین‌ مداربسته مجهز به آژیر به بیش از یه نفر میتونه نگرانی‌ها در خصوص از دست دادن هشدارها رو از بین ببره. بعد از یکسری تنظیمات ساده، زمانی که شخص شما در حال رانندگی یا کار هستین، سایر اعضا خانواده میتونن هشدارهای ناشی از این دوربین‌های مجهز به آلارم رو دریافت کنن و عکس العمل به موقعی داشته باشن.
 • در فعال کردن یا غیرفعال کردن این آپشن در دوربین‌ مداربسته راحت باشین: بیشتر دوربین‌های امنیتی مجهز به آلارم در بازار به شما امکان میدن که هر زمان نیاز داشتین این آپشن رو غیرفعال کنین. برای مثال زمانیکه یه پیک، بسته‌ای برای شما میاره و شما در منزل هستین میتونین هشدارهای ناشی از حرکت رو خاموش کنین و از آلارم‌های ناخواسته اجتناب کنین.
 •  برای اطمینان بیشتر از تصاویر و ویدیوهای دریافتی دوربین‌های مداربسته خود بکاپ(کپی) بگیرین : ویدیوهای شناسایی حرکت در دوربین مداربسته دارای آژیر معمولا روی میکرو SD یا NVR برای بازپخش در زمان‌های دیگه ضبط میشن. پیشنهاد میشه برای امنیت بیشتر از این ویدیوها بکاپ بگیرین. شما میتونین این ویدیوها رو بر روی فضای ذخیره‌سازی ابری یا سرورهای FTP آپلود کنین و یا بر روی سیستم کامپیوتر خودتون دانلود کنین. این کار امنیت ویدیوها رو در شرایطی که SD کارت یا دستگاه NVR شما بشکنه یا به طور اتفاقی ویدیوها پاک بشن، حفظ میکنه.

چطور از false alarm در دوربین مداربسته مجهز به آلارم اجتناب کنیم

دوربین‌های مداربسته مجهز به آلارم از منازل شما بهتر محافظت میکنن. اما false alarm در دوربین مداربسته آزاردهنده‌ست. برخی از اقدامات عملی میشه انجام داد که به طور چشمگیری این مشکل را کاهش میدن.

 • تنظیم کردن دوربین مداربسته مجهز به آلارم : شما میتونین میزان حساسیت شناسایی حرکت و ناحیه مورد شناسایی رو برای دوربین خودتون تنظیم کنین. با این کار عملکرد دوربین با موقعیت دلخواه شما همگام میشه.
 • دوربین‌های مداربسته مجهز به سیستم‌های آلارم صوتی خودتون رو در محل‌های مناسب نصب کنین: پیشنهاد میشه که دوربین‌های مداربسته وای فای و POE مجهز به آلارم صوتی خود رو از دریچه‌های گرمایشی و سرمایشی دور نگه دارین.

نقاط ورودی مانند درها و پنجره‌های طبقه اول برای نصب این دوربین‌ها ایده آل هستن. و برای استفاده در فضای داخلی و خارجی بهتره که بر روی دیوار یا گوشه در ارتفاع 5-8 متر نصب بشه.

 • دوربین‌ مداربسته مجهز به آلارم حرکتی با تکنولوژی دو گانه dual-Tech خریداری کنین: دوربین‌های امنیتی مجهز به آلارم حرکتی dual-tech چندین تکنولوژی رو در داخل یه سیستم شناسایی باهم ترکیب میکنه. مانند PIR و سنسورهای میکرویو، که همین امر باعث میشه میزان آلارم‌های اشتباه کاهش پیدا کنن.
 • به درستی به تمام کاربران خود آموزش بدین که چطور با دوربین‌ مداربسته دارای آلارم صوتی کار کنن: نحوه کار این دوربین‌ها و چگونگی فعال شدن آلارم ها برای جلوگیری از آلارم های اشتباه امنیتی ناشی از خطاهای انسانی رو توضیح بدین.

امیدواریم این مقاله تونسته باشه تا حدی به سوالات شما پاسخ داده باشه. در صورتیکه سوالات دیگه‌ای در مورد دوربین مداربسته مجهز به آژیر یا هر موضوع دیگه‌ای براتون مطرح هست میتونین در قسمت نظرات مطرح کنین و هم میتونین با کارشناسان فنی Smartbist تماس بگیرین.

شماره تماس اسمارت بیست

02188500512