چه چیزی یک دوربین معمولی را تبدیل به یک دوربین مداربسته ضد ضربه یا vandal proof می‌کند؟

زمانی که یه دوربین مداربسته در محلی که دسترسی فیزیکی به دوربین امکان‌پذیر هست نصب میشه، یک سری اقدامات امنیتی باید برای محافظت دوربین در مقابل ضربه یا سرقت به عمل بیاد. یکی از فاکتورهایی که موقع انتخاب و خرید دوربین مداربسته باید در نظر بگیرین اینه که دوربین تا چه حد ضد ضربه یا vandal proof هست یا به عبارتی تا چه حد در مقابل ضربه مقاومه. اما اینکه کد IK مثلا  IK10 در دوربین مداربسته که معمولا درباره این دوربین‌ها به کار برده میشه چه تاثیری بر ضد ضربه بودن یا نبودن دوربین مداربسته داره؟ اینکه یه دوربین به عنوان یه دوربین ضد ضربه vandal proof شناخته میشه دقیقا به چه معناست؟ باید بیشتر بررسی بشه. البته برند هایک ویژن قابلیت دیگه‌ای به برخی از دوربین‌های خود اضافه کرده که با این قابلیت متفاوته. قابلیت Explosion Proof  به معنی ضد انفجار، با استاندارد IK اندازه‌گیری و رتبه‌بندی نمیشه و کاربری منحصر به خودش رو داره. پس حواستون باشه این دو اصطلاح رو با هم اشتباه نگیرین. بعضی از متخصصان مجموعه قابلیت‌ ضد آب، ضد ضربه و ضد دستکاری بودن دوربین مداربسته  رو به عنوان ضد خرابکاری میشناسن. ولی در هر صورت هر کدوم از این اصطلاحات امکانات متفاوتی رو به دوربین اضافه میکنن و کاربری‌های خاص خودشونو دارن.

گاهی اوقات دوربین مداربسته‌ای که قراره از اموال ما محافظت کنه، خودش نقش یه شئی با ارزش برای ما و تهدید برای افراد خرابکار رو ایفا میکنه. در نتیجه باید از دوربین محافظت بشه. این مسئله عموما مواقعی پیش میاد که دوربین در مناطق ناامن نصب میشه و به لحاظ موقعیتی در جایی نصب میشه که به راحتی در دسترس قرار میگیره. برای محافظت از این دوربین ها چه کاری میشه انجام داد:

ابزاری برای باز کردن دوربین مداربسته
پیچ گوشتی مخصوص باز کردن دوربین مداربسته
دوربین ضد ضربه
دوربین مداربسته vandal proof

چه مواردی رو موقع نصب یه دوربین مداربسته ضد ضربه رعایت کنیم

نصب دوربین ضد ضربه دام بر روی سطح: کابل باید مستقیما از پشت دوربین مداربسته ( نصب روی دیوار یا سقف) به داخل ساختمان یا داخل جعبه اتصال وارد بشه تا کاملا مخفی بمونه. از این طریق از کابل‌ها محافظت میشه.

محافظت از کابل در دوربین های ضد ضربه
مدیریت کابل از طریق نصب دوربین روی سطح

نصب دوربین ضد ضربه با استفاده از پایه محافظ کابل ( در حالت نصب روی دیوار، روی ستون، نصب در گوشه و …) : بیشتر پایه‌های دوربین مدرن دارای یه کانال داخلی برای مخفی‌کردن کابل هستن. کابل از داخل دوربین مداربسته مستقیما وارد پایه شده و در داخل اون از دید پنهان میشه. از انتهای پایه، کابل مستقیما وارد ساختمان میشه.

 دوربین ضد ضربه
استفاده از برکت یا پایه محافظ کابل در دوربین ضد ضربه

استفاده از مجرا یا لوله عبور کابل در دوربین ضد ضربه: بدون توجه به نوع دوربین ( دام، بالت، باکس و …) در فضای بیرونی، که امکان انتقال مستقیم کابل به داخل ساختمون وجود نداره و یه مسافتی رو باید روی دیوار کابل کشی کرد، نیاز به یه مجرای عبور کابل از محل نصب تا محلی که کابل وارد ساختمون میشه، وجود داره. گرچه این حالت به اندازه حالتی که کابل مستقیما از پشت دوربین مداربسته وارد ساختمون بشه جذاب نیست، اما مجرای عبور کابل امکان محافظت از کابل در مقابل ضربه و آب و هوای نامساعد یا بریده شدن رو در شرایطی که امکان ورود کابل به صورت مستقیم وجود نداشته باشه رو فراهم میکنه.

محافظت از کابل توسط داکت یا مجرای محافظ در دوربین مداربسته vandal proof
استفاده از داکت برای محافظت از کابل دوربین مداربسته ضد ضربه

علاوه بر فضای بیرونی، پیشنهاداتی که در بالا به اونها اشاره شد برای محیط‌ های داخلی نظیر مدارس، فروشگاه‌های خرده فروشی و همچنین زندان‌ها مفیده.

اما IK10 در دوربین مداربسته یعنی چی؟

دوربین مداربسته ضد ضربه بعد از تست‌های مختلفی که روی اون انجام میشه، کدی دریافت میکنه که به آن کد IK گفته میشه. مشخصات این تست‌ها در جدول زیر اورده شده.

اطلاعات وزن / فاصله برای کد IK در تست دوربین مداربسته ضد ضربه

مقاومت در برابر ضربه وارد شده از یک شئی

میزان انرژی وارد شده کد IK 

عدم محافظت

00

0.44 پوند بر ثانیه از فاصله 2.9 اینچی

0.150 ژول

01

0.44 پوند بر ثانیه از فاصله 3.9 اینچی

0.200 ژول

02

0.44 پوند بر ثانیه از فاصله 6.9 اینچی

0.350 ژول

03

0.44 پوند بر ثانیه از فاصله 9.8 اینچی

0.500 ژول

04

0.44 پوند بر ثانیه از فاصله 13.8 اینچی

0.700 ژول

05

1.1 پوند بر ثانیه از فاصله 7.9 اینچی

1.00 ژول

06

1.1 پوند بر ثانیه از فاصله 15.7 اینچی

2.00 ژول

07

3.8 پوند بر ثانیه از فاصله 11.6اینچی

5.00 ژول

08

11 پوند بر ثانیه از فاصله 7.9 اینچی

10.00 ژول

09

11 پوند بر ثانیه از فاصله 15.7 اینچی 20.00 ژول

10

اطلاعات مربوط به متریال و نوع چکش برای کد IK در تست دوربین مداربسته ضد ضربه

IK10

 

IK09

 

IK08

IK07

IK06

 

IK01 to IK05

 

کد IK

 

10 10 5 2 1  

<1

انرژی وارد شده بر حسب ژول

50 50 25 25 10

10

R میلی متر (عنصر قابل مقایسه با شعاع)

استیل

استیل استیل استیل پلی آمید

پلی آمید

مواد و متریال

5

5 1.7 0.5 0.5

0.2

وزن بر حسب کیلوگرم

بله

بله بله بله بله

بله

چکش به شکل آونگ

نه

نه نه نه نه

بله

چکش فلزی

نه

نه نه نه نه

نه

چکش رها شده

اگه هنوز سوالاتی براتون مطرحه که این مقاله نتوسته بهش پاسخ بده ، بهتون پیشنهاد میکنیم با کارشناسان فنی و فروش Smartbist تماس بگیرین. همکاران ما با صبر و حوصله به تک تک سوالات شما پاسخ میدن.

شماره تماس اسمارت بیست

02188500512

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *