رزولوشن دوربین مداربسته یا به عبارتی وضوح تصویر دوربین مداربسته چیست؟

مادامی که ویژگی‌های دوربین مداربسته مورد ارزیابی قرار میگیرن، رزولوشن دوربین مداربسته که نشان‌دهنده وضوح تصویر دوربین مداربسته یا کیفیت تصویر در دوربین مداربسته هست، یکی از موضوعاتیه که معمولا درباره اون خیلی صحبت میشه و احتمال اشتباه درباره اون زیاده. منابع زیادی وجود دارن که سعی کردن resolution دوربین مداربسته رو توضیح بدن اما بیشتر اطلاعاتی که توسط این منابع منتشر میشن یا ناقص هستن و یا پراکنده. بنابراین اینجا سعی میکنیم یه نگاه منسجم‌تر به بحث رزولوشن دوربین مدار بسته داشته باشیم. این محتوا بوسیله کارشناسان تولید محتوا اسمارت بیست نمایندگی برند هایک ویژن Hikvision تو ایران تهیه شده. بعد ار مطالعه این مقاله میتونین به مقاله دوربین مداربسته 4K مراجعه کنین تا اطلاعاتتون تکمیلتر بشه.

رزولوشن دوربین مداربسته ( وضوح تصویر دوربین مداربسته ) رو بهتر بشناسین:

برای کسانی‌که با اصطلاح resolution آشنا نیستن، این اصطلاح به مقدار اطلاعات بصری که یه دوربین مداربسته میتونه ثبت کنه گفته میشه. که معمولا با یه عدد نشون داده میشه. هر چقدر این عدد بالاتر باشه دوربین قادر به ثبت اطلاعات بصری بیشتر و در نتیجه ارایه جزئیات بیشتره و منجر به ثبت تصاویر و یا ویدیوهایی با وضوح تصویر بیشتر میشه. به همین خاطر به اون کیفیت تصویر دوربین مداربسته یا وضوح تصویر دوربین مداربسته هم میگن. رزولوشن بالاتر همچنین میتونه این قابلیت رو که بتونین هر ناحیه‌ای از تصویر رو بدون محو شدن، فوکوس (بزرگنمایی) کنین در اختیار شما قرار میده. دوربین های مداربسته تحت شبکه هایک ویژن تا 12 مگاپیکسل ارایه میکنن.

زمانی که از وضوح تصویر کلی ویدیو در سیستم دوربین مداربسته صحبت میشه، رزولوشن دوربین مداربسته یه فاکتور اصلی( البته نه، تنها فاکتور در این زمینه) هست.

وضوح تصویر دوربین مداربسته
وضوح تصویر دوربین مداربسته در رزولوشن های مختلف

– رزولوشن دوربین مداربسته آنالوگ در مقابل رزولوشن دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)

بحث‌های زیادی درباره تفاوت دوربین تحت شبکه با دوربین آنالوگ HD وجود داره. اما اینجا تنها به تفاوت رزولوشن در این دوربین‌ها می‌پردازیم.

رزولوشن دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین‌های مداربسته آنالوگ سیگنال‌های ویدیویی سنتی (نظیر سیگنال تلویزیون قدیمی شما) رو از طریق کابل‌های کواکسیال به یه دستگاه ذخیره ساز DVR در سیستم مداربسته انتقال میدن. این دستگاه ویدیو رو به فرمت دیجیتال تبدیل میکنه. شما میتونین از طریق یه مانیتور به دستگاه DVR خودتون متصل بشین و ویدیو دیجیتال خودتون رو ببینین.

رزولوشن دوربین مداربسته آنالوگ قدیمی با (TV Line) اندازه‌گیری میشه. تیوی‌لاین تعداد خطوط عمودی قابل تفکیک از یه فاصله مشخص از دوربینه که میتونه برای مثال معادل تعداد پیکسل‌هایی به اندازه 720H*480W باشه. این در واقع معادل 720 پیکسل در طول( افقی) و حداکثر تا 575 پیکسل در عرض( عمودی) باشه. هر چقدر تعداد TVL ها (یا پیکسل‌ها) بیشتر باشه، توانایی دوربین برای ثبت واضح‌تر تصاویر بالاتر میره.

رزولوشن‌ دوربین‌ مدار بسته آنالوگ تیوی لاینی محدوده‌ای از 470TVL(کمترین رزولوشن) تا 700TVL (بالاترین رزولوشن) رو پوشش میدن. بالاترین resolution به صورت پیکسل برای یه دوربین آنالوگ در حال حاضر 960H*480W هست( باید از ابداع تکنولوژی 960H متشکر باشیم- درباره تکنولوژی 960H در ادامه توضیح خواهیم داد).

دستگاههای ضبط DVR قدیمی و از دست رفتن کیفیت تصویر دوربین مداربسته

به خاطر میارین که درباره نحوه ارسال سیگنال به دستگاه DVR و سپس تبدیل این سیگنال به سیگنال دیجیتال صحبت کردیم؟ مشخص شده که DVR های قدیمی تنها میتونن تا محدوده رزولوشن مشخصی رو پردازش کنن.

این یعنی چی؟ این به این معنیه که که هرچند دوربین مداربسته شما قادر به ثبت تصاویر با resolution بالاتریه اما دستگاه DVR قدیمی شما قابلیت پردازش بیش از یه مقدار مشخص رو نداره ( عموما تا 540DVR). باقی مانده resolution دوربین مداربسته هدر میره.

تکنولوژی 960H  در دوربین مداربسته 

همونطور که در سطرهای قبل به اون اشاره کردیم، با تشکر از تکنولوژی 960H ( 960H به 960 پیکسل افقی اشاره داره)، دستگاههای DVR جدید قابلیت پردازش و ضبط با رزولوشن‌های بالاتر دوربین‌های آنالوگ در دسترس رو دارن- 700TVL, 960H*480W.

960 همچنین به شما اجازه میده که تصاویر ویدیویی خودتون رو بر روی صفحه نمایش عریض‌تر بدون کشیدگی تصویر ببینین.

برای بیشتر کاربری‌ها رزولوشن 960H برای دریافت سطوحی از جزئیات که به اون نیاز دارین مناسبه.

رزولوشن سیستم های  CCTV

مشتریان ما اغلب درباره رزولوشن CCTV از ما سوال میکنن ( کیفیت ضبط دوربین‌های CCTV ). طبیعتا هر مشتری قبل از خرید میخواد بدونه resolution ویدیو دریافتی توسط دوربین تا چه حد واضحه.

رزولوشن CCTV با تعداد پیکسل‌های افقی و عمودی اندازه‌گیری میشه و معمولا به قابلیت‌های خود دوربین و دستگاه ذخیره‌سازی که به سیستم نظارتی CCTV خود نصب میکنین محدود میشه. سیستم‌های CCTV از سیگنال ویدیویی آنالوگ استفاده میکنن. برای سیستم‌های تلویزیونی ( کهCCTV ها از آن استفاده میکنن) بالاترین رزولوشنی که میتونه دریافت و ضبط بشه 704*480 ( NTSE برای آمریکا) و 720*576 (PAL برای اروپا) هست. NTSE و PAL واحدهای اندازه‌گیری هستن. این مقدار به عنوان D1 شناخته میشه.

یه دستگاه ضبط CCTV قابلیت ضبط با رزولوشن حداکثر تا D1 رو داره. این رزولوشن بالاترین مقدار در دسترس برای ضبط روی سیستم‌های CCTV هست. اگه کسی چیزی غیر از این رو به شما بگه، اشتباه میکنه. بسیاری از دستگاههای ضبط stand alone ( سیستم‌هایی که به PC متصل نمیشن) در تبلیغات خودشون ادعا میکنن که میتونن ضبط فول فریم رو  پشتیبانی کنن که همان 30 فریم در ثانیه هست. اما اگر ویژگی‌های این DVR ها رو بررسی کنین میبینین که اونها با رزولوشن CIF که 352*240 هست، ضبط میکنن.

رزولوشن CCTV با کیفیت بالا HD

با معرفی تکنولوژی‌های جدید HD-TVI ، HD-CVI ، AHD و … در آغاز 2015، کیفیت‌هایی مانند رزولوشن 720P و 1080P هم به بازر معرفی شدن.

رزولوشن‌های مختلف دردوربین های مداربسته قدیمیتر

تصاویر زیر، نمونه کیفیت تصاویر ثبت شده در رایج‌ترین رزولوشن‌های اولیه رو تو CCTV نشون میدن. این تصاویر با یه دوربین فضای خارجی CCTV مجهز به IR و دستگاه ضبط DVR با قابلیت ضبط با رزولوشن D1 ثبت شدن. همونطور که مشخصه تصاویر در شب و با IR روشن گرفته شدن. به همین دلیل تصاویر سیاه و سفید هستن. میتونین خیلی راحت کیفیت تصویر رو در رزولوشن دوربین مداربسته مقایسه کنین.

رزولوشن دوربین مداربسته D1 در CCTV

رزولوشن CCTV در حالت D1 ، 704*480  پیکسل هست که بالاترین رزولوشنیه که سیستم‌های CCTV میتونن ضبط کنن. دستگاههای DVR پیشرفته این مقدار رو ارائه میکنن و تنها دستگاههای ضبط پیشرفته میتونن رزولوشن D1 با 30 فریم در ثانیه ضبط میکنن.

رزولوشن دوربین مدار بسته
وضوح تصویر در D1

رزولوشن دوربین مدار بسته  CIF در CCTV

رزولوشن CIF در CCTV ، 352*240 پیکسل هست که در واقع یک چهارم D1 هست. این resolution عموما با دستگاههای ضبط DVR متوسط Stand alone زمانی‌ که نیاز به ضبط فول فریم مورد استفاده قرار میگیره. CIF همچنین با سیستم‌های پیشرفته‌تر برای مشاهده زنده ویدیو دوربین مداربسته از راه دور ( به این علت که جریان ویدیویی D1 برای چندین دوربین پهنای باند بسیار زیادی استفاده میکنه) به کار میره.

رزولوشن دوربین مداربسته
وضوح تصویر در CIF

رزولوشن دوربین مدار بسته QCIF در CCTV

رزولوشن QCIF در CCTV معادل 176*120 پیکسل و یک چهارم CIF هست. QCIF عموما برای مشاهده از راه دور ویدیوها از طریق گوشی موبایل به کار میره.

رزولوشن دوربین مدار بسته
وضوح تصویر در QCIF

رزولوشن دوربین مداربسته 720P در CCTV

رزولوشن 720P HD ر CCTV معادل 1280*720 پیکسل هست. تصویر از یه فضای داخلی گرفته شده .

resolution دوربین مداربسته
رزولوشن 720P P در دوربین مداربسته

رزولوشن دوربین مداربسته 1080P HD در CCTV

رزولوشن 1080P HD در CCTV معادل 1920*1080 پیکسل هست. تصویر از یه دوربین فضای داخلی گرفته شده .

رزولوشن دوربین مدار بسته
رزولوشن 1080P P در دوربین مدار بسته

– رزولوشن دوربین مداربسته در دوربین‌های تحت شبکه یا IP

فرایند پردازش و فشرده‌سازی ویدیوها و تبدیل اونها به سیگنال‌های دیجیتال در داخل خود دوربین انجام میشه (به جای دستگاه NVR) . سپس سیگنال‌های دیجیتال از طریق کابل شبکه به دستگاه ضبط تحت شبکه NVR منتقل میشه. هر دوربین در سیستم‌های تحت شبکه شبیه یه کامپیوتر کوچک عمل میکنه که شما میتونین به اون متصل شده و ویدیوهای خودتون رو ببینین تمام پردازش ویدیو توسط خود دوربین انجام میشه.

رزولوشن‌ دوربین‌ مداربسته تحت شبکه با مگاپیکسل (MP) یا ” میلیون‌ها پیکسل” اندازه‌گیری میشه و گاهی اوقات به صورت تعداد پیکسل‌های عمودی و افقی نمایش داده میشه. برای مثال اگه یه دوربین دارای رزولوشن  1280*1024 پیکسل باشه بنابراین رزولوشن دوربین  1280*1024=1,310,720=1.3MP میشه.

به دلیل اینکه اطلاعاتی که منتقل میشن از همون ابتدا به صورت دیجیتال هستن، توسط هیچگونه استاندارد آنالوگی محدود نمیشن. این یعنی، در تئوری، هیچگونه محدودیتی برای کیفیت تصویر دوربین مداربسته وجود نداره. تنها محدودیت در اینه که چه مقدار اطلاعات میتونه ذخیره بشه. چرا که کیفیت بالاتر تصاویر و ویدیوهای دریافتی نیاز به فضای بیشتری برای ذخیره‌سازی دارن. این مشکل هم از طریق فرمت های مختلف فشرده سازی در سیستم های تحت شبکه قابل حله.

در دوربین‌های تحت شبکه ممکنه بتونین اطلاعات بیشتری با تعداد دوربین کمتر و تو یه فاصله بیشتر نسبت به دوربین‌های آنالوگی دریافت کنن. اگه تو یه فاصله بیشتر نیاز به جزئیات بیشتر دارین، احتمالا به دوربین تحت شبکه نیاز خواهید داشت.

همکاران ما در بخش فروش و بخش فنی اسمارت بیست نمایندگی هایک ویژن آماده پاسخ گوبی به سوالات شما کاربران عزیز هستن.

تلفن تماس اسمارت بیست نمایندگی هایک ویژن در تهران

021-88500512

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *