مقایسه انواع لنز دوربین مداربسته

آیا تا به حال به این موضوع فکر کردین که موقع خرید دوربین مداربسته باید به چه فاکتورهایی توجه کنین؟ یکی از مهمترین نکاتی که باید موقع انتخاب یه دوربین مداربسته به اون توجه کنین اینه که آیا دوربین پوشش لازم در ناحیه‌ای که مد نظر شماست ایجاد میکنه یا خیر؟ محل نصب دوربین و فاصله اون از محلی که قراره مورد نظارت قرار بگیره و همینطور فاصله کانونی دوربین نقش مهمی در میدان دید دوربین ایجاد میکنه. اغلب محل نصب دوربین به وسیله عواملی مثل نوع زیرساخت، مسیر کابل‌کشی و اشیایی که ممکنه دید دوربین رو مختل کنن محدود میشه. با دقت بیشتر در انتخاب نوع لنز دوربین مداربسته از میان انواع لنز فیکس یا ثابت، لنز وریفوکال و لنز موتورایز یا زوم، بسیاری از این موانع رو میشه کاهش داد، یا کاملا از بین برد.

دونستن ویژگی‌ها، مزایا و معایب هر کدوم از انواع لنزهای به کار رفته در دوربینهای مداربسته مختلف ( لنز فیکس، لنز وریفوکال و لنز موتورایز یا زوم ) میتونه به کاهش مشکلات در زمان وقوع کمک کنه.

سر فصل‌های این متن از این قرارند:

انواع لنز دوربین مداربسته :

به صورت خلاصه، لنزهای دوربین های مداربسته میتونن به دو گروه تقسیم بشن، دوربین هایی با لنز فیکس  که به اون لنزهای Monofocal هم گفته میشه و دوربین هایی با لنز متغییر یا Varifocal ( وریفوکال ). اما نوع وریفوکال خودش به دو دسته تقسیم میشه. وریفوکال از نوع دستی و نوع موتورایز. به همین خاطر در اکثر منابع این لنزها رو به 3 دسته تقسیم میکنن.

سه نوع لنز برای دوربین‌های مداربسته :

  • لنز فیکس
  • لنز وریفوکال
  • لنز زوم یا موتورایز

هر کدوم از انواع لنز فیکس، لنز وریفوکال و لنز موتورایز ویژگی‌هایی دارن که متفاوت از دیگریه و هر کدوم با توجه به نوع نیاز باید در موقعیت مناسب خودش مورد استفاده قرار بگیره. فاصله کانونی و قابلیت تنظیم فاصله کانونی، تعیین میکنه که دوربین دارای چه نوع لنزی هست. فاصله کانونی با میلی‌متر تعیین میشه و هرچه فاصله کانونی کوچک‌تر بشه، زاویه یا میدان دید بزرگ‌تر میشه. برای دوربین‌های مداربسته این عامل باعث ایجاد میدان دید عمودی و افقی میشه. گرچه در بیشتر موارد دید افقی بیشتر کاربرد داره.

 لنز فیکس در دوربین مداربسته :

لنز فیکس در دوربین مداربسته برخلاف لنز وریفوکال و لنز موتورایز دارای فاصله کانونی ثابت هست. این لنزها دارای دید ثابت افقی بوده و شما به منظور تغییر در مقدار جزئیاتی که میتونن توسط دوربین دیده بشن باید به صورت فیزیکی محل دوربین رو تغییر بدین و دوربین رو نزدیک‌تر یا دورتر از منطقه‌ای که میخواین توسط دوربین تحت پوشش قرار بگیره، نصب کنین.

لنز ثابت برای نیازهای مانیتورینگ عمومی عملکرد خوبی داره و یا زمانی که منطقه مورد نظر برای نظارت کوچیک باشه مثل لابی یا ورودی‌ها، میتونین از لنز فیکس استفاده کنین. این لنزها از ارزون‌ترین انواع لنزها هستن.

لنز دوربین مداربسته
لنز فیکس در دوربین مداربسته

لنز وریفوکال در دوربین مداربسته :

لنز وریفوکال در دوربین مداربسته در مقایسه با لنز فیکس دارای انعطاف بیشتر و در مقابل لنز موتورایز یا زوم دارای انعطاف کمتریه. در واقع لنز وریفوکال حد فاصل دو لنز دیگه هست. این لنز دارای فاصله کانونی قابل تنظیمه. یکی از تنظیمات رایج برای لنزهای وریفوکال، تنظیم فاصله کانونی بین 3 میلیمتر تا 9 میلیمتره.

این لنز قابل تنظیم به شما اجازه میده که به صورت دستی میدان دید افقی دوربین رو تنظیم کنین. در نتیجه شما اجازه دارین یه دوربین رو در فاصله‌ای از ناحیه مورد نظر قرار بدین و سپس زاویه دید رو باریک‌تر کنین تا جزئیات بیشتری در تصویر به دست بیارین.

این قابلیت به خصوص زمانی که شما در انتخاب محل نصب دوربین محدودیت دارین بسیار کمک کننده هست. این یه موقعیت کاملا رایج درطراحی سیستم‌های نظارتیه که جزئیات یه صحنه مورد نیاز باشه. برای مثال در یک ورودی که ورودی از ساختمون 50 فوت فاصله داره.

لنز دوربین مداربسته
لنز وریفوکال در دوربین مداربسته

لنز موتورایز در دوربین مداربسته :

لنز موتورایز در دوربین مداربسته خیلی شبیه به لنز وریفوکال هست اما با دو تفاوت عمده. اول اینکه لنز زوم عموما موتورایزه. این قابلیت به شما اجازه میده تا از طریق یه رابط کاربری به تنظیم فاصله کانونی از راه دور بپردازین. مانند جوی استیک Joystick یا یه نرم‌افزار مدیریت ویدیو. دوم اینکه محدوده تنظیمات برای لنز موتورایز دوربین مداربسته عموما خیلی بزرگ‌تر از لنز وریفوکال هست. به عنوان مثال، یکی از مدل‌های دوربین دارای فاصله کانونی قابل تنظیم از 4.3 تا 129 میلیمتره.

تنظیمات لنز موتورایز معمولا به عنوان نرخ زوم اپتیکال بیان میشه که همون اختلاف بین کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین فاصله کانونی لنز هست. در مثال بالا، که فاصله کانونی بین 4.3 تا 129 میلیمتر قابل تنظیم بود نرخ زوم اپتیکال معادل 4.3mm*30=129mm 30X  اندازه‌گیری میشه..

دوربین‌ مداربسته با لنز موتورایز به طراح سیستم اجازه میده که ابتدا دوربین رو نصب کنین و سپس به تنظیمات زوم دوربین برای داشتن عالی‌ترین جزئیات بپردازین. یه مثال برای این مورد اینه که یه دوربین در خروجی ساختمون نصب بشه و سپس لنزها طوری تنظیم بشن که یک مسافت 150 متری در طول جاده منتهی به ساختمون رو پوشش بده طوری‌که ورود یه خودرو به این جاده از ساختمون قابل شناسایی باشه (این قابلیت در ویلاها کاربرد زیادی داره)

این کار باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های نصب نسبت به موقعی که بخوایم دوربین رو در فاصله 150 متری ساختمون نصب کنیم، میشه. هرچند لنز موتورایز گراونترین نوع از انواع لنزها در مقایسه با لنز ثابت و لنز وریفوکال هست اما استفاده از این لنز تو موقعیت صحیح میتونه به صرفه‌تر باشه.

نکته : اگه احیانا در موقعیتی قرار دارین که مجبورین مدام بین حالت زاویه دید واید و تله سوییچ کنین بهتون توصیه میکنیم از نوع موتورایز استفاده کنین. چون میتونین از طریق دکمه‌هایی که روی نرم افزار یا اپلیکیشن موبایل قرار داره به راحتی زاویه دید رو تغییر بدین.

انواع لنز دوربین مداربسته
لنز موتورایز در دوربین مداربسته

کاربردهای انواع لنز دوربین مداربسته :

سه نوع اساسی لنز دوربین مداربسته ، لنز ثابت، لنز وریفوکال و لنز موتورایز هر کدوم دارای کاربردهای متفاوتی هستن که بهترین تصویر و جزئیات رو برای منطقه‌ای که تحت نظارت قرار میگیره ارایه میدن. لنز فیکس هزینه کمتری داره اما باید به صورت فیزیکی جابه‌جا بشه تا تغییرات در میدان دید ایجاد بشه. لنز وریفوکال انعطاف بیشتری در انتخاب محل نصب برای شما به همراه میاره. چون شما میتونین میدان دید رو تنظیم کنین. اما نسبت به لنز فیکس گرون‌قیمت‌تره.

لنز موتورایز بزرگ‌ترین تغییرات میدان رو برای شما فراهم میکنه اما نسبت به لنز فیکس و و لنز وریفوکال پرهزینه‌تره. یه طراح سیستم‌های نظارتی میتونه در انتخاب لنز صحیح بین انواع مختلف لنز دوربین مدار بسته به شما کمک کنه و نیاز و انتظارات شما رو برآورده کنه.

نوع لنز

معنی چه موقع پیشنهاد میشه

سناریوهای کاربرد

فیکس لنز

فاصله کانونی ثابت هست، بنابراین نمیتونین فاصله کانونی، زاویه دید و سطح زوم رو تغییر بدین

وقتی نیاز دارین که یه محیط داخلی رو مورد نظارت قرار بدین و صحنه خیلی تغییر نمیکنه

اتاق‌های خونه مثل اتاق کودک یا اتاق خواب

وریفوکال لنز دارای فاصله کانونی قابل تغییر هست و شما میتونین بر حسب نیازتون تغییرش بدین

وقتی نیاز دارین به یه صحنه اینقدر نزدیک بشین که چهره یه شخص/ یا یه خودرو رو شناسایی کنین، یا ورودی‌ها و محوطه‌های بزرگ رو پوشش بدین

درب جلوی ساختمون، درب عقب ساختمون، گاراژ، ورودی، محوطه پارکینگ و …

چطور باید بهترین لنز دوربین مداربسته رو انتخاب کنیم؟

5 فاکتوری که نباید فراموش کنین:

  • فاصله کانونی: فاصله کانونی، که با میلیمتر اندازه‌گیری میشه، اصطلاح مهمی در لنز دوربین‌ مداربسته هست و تعیین‌کننده میدان دیده که به اون زاویه دید برای لنزهای دوربین هم گفته میشه. پس تفاوت بین لنزهای 2.8 و 3.6 میلیمتر در دوربین‌های مداربسته چیه؟ به صورت خلاصه، هرچقدر فاصله کانونی لنزهای دوربین‌های امنیتی کوچک‌تر باشه، محدوده وسیعتری رو میتونین ببینین اما با جزئیات کمتر. هرچقدر فاصله کانونی بیشتر باشه، فواصل دورتری رو میتونین ببینین اما با زاویه کمتر، یعنی محدوده باریک‌تری رو میتونین مشاهده کنین.
  • دیافراگم: دیافراگم دوربین مداربسته روزنه‌ایه که نور برای ورود به داخل دوربین از اون عبور میکنه. و با F-stops اندازه‌گیری میشه. چیزی که ممکنه تا حدی باعث سردرگمی شما بشه اینه که هرچقدر مقدار عددی F-stop کوچک‌تر باشه بیان‌کننده دیافراگم بازتر برای عبور نوره. برای مثال F-stop 1.4 به معنی دیافراگم بازتر برای عبور نوره. این اصطلاح در دوربین‌های مداربسته بسیار مهمه. چرا که بر عمق میدان دوربین مداربسته (فاصله بین نزدیک‌ترین و دورترین شی تو یه صحنه که به صورت واضح در تصویر دیده میشه) تاثیر میذاره. دیافراگم محدود با عمق زیاد میدان مطابقت داره که باعث میشه تا اشیا بیشتری در تصویر ثبت بشن.

[pkrt_columns number=”2″ spacing=”36″ css_class=””]

[pkrt_column size=”6″ css_class=””]

لنز دوربین مداربسته
فاصله کانونی در دوربین مداربسته

[/pkrt_column]

[pkrt_column size=”6″ css_class=””]

تاثیر دیافراگم بر عمق میدان در دوربین مدار بسته
تاثیر دیافراگم بر عمق میدان

[/pkrt_column]

[/pkrt_columns]

نکته: شما میتونین از طریق تنظیم دیافراگم دوربین مداربسته خودتون، بر میزان فوکوس صحنه خود کنترل داشته باشین. یه دیافراگم بازتر باعث میشه که اشیایی که در نزدیکی دوربین قرار دارن کاملا واضح به نظر برسن اما زمینه محوه و بالعکس دیافراگم بسته‌تر باعث میشه که همه چیز واضح به نظر برسه.

  • آیریس(IRIS): آیریس کنترل‌کننده میزان نور ورودی به دوربین از طریق دیافراگم هست. زمانی که آیریس فضای عبوری زیادی برای ورود نور ایجاد میکنه، نور بیشتری میتونه از طریق دیافراگم وارد دوربین بشه. البته این به این معنی نیست که آیریس بازتر به معنی دریافت بهتر تصویره. نور بسیار زیاد میتونه باعث روشن شدن بیش از حد تصویر و نور بسیار کم ممکنه باعث تاریک‌ شدن تصویر بشه. بنابراین انتخاب آیریس مناسب برای نوع کاربری شما ضروریه. آیریس‌های دستی فیکس عموما برای فضای داخلی جاییکه ثبات نور وجود داره مثل اداره‌ها، مدارس و فروشگاه‌ها استفاده میشن. از طرف دیگه لنزهای‌‌ Auto IRIS ( آیریس اتوماتیک) میتونن به صورت اتوماتیک تغییرات نور رو تنظیم کنن و برای فضاهای خارجی و بیرونی که تغییرات نوری در اون اتفاق میافته، ایده‌آل‌ هستن.

نکته: قبل از خرید دوربین مداربسته به محل نصب دوربین خودتون فکر کنین. فضای داخلی یا خارجی؟ پاسخ این سوال به تعیین نوع آیریسی که باید خریداری کنین تاثیر میذاره.

  • شکل دوربین : زمانی که به لیست ویژگی‌های لنز دوربین‌ مداربسته نگاه میکنین احتمالا به اعدادی مانند 1.2 اینچ، 1.3 اینچ، 2.3 اینچ و 1.4 اینچ برای سنسورهای تصویر توجه کردین. در حالت کلی هرچقدر شکل دوربین کوچک‌تر باشه، زاویه دید لنز دوربین امنیتی باریک‌تر میشه. برای مثال یه سنسور تصویر 2.3 اینچ عریض‌تر از یک سنسور 1.3 اینچ میبینه. این همون شکل دوربینی هست که ما درباره اون صحبت میکنیم. توجه داشته باشین که سایز سنسور تصویر 2.3 اینچ بزرگترین سایز سنسور تصویره. بنابراین به خاطر داشته باشین که اندازه فرمت یه لنز دوربین امنیتی باید برابر یا بیشتر از دوربین باشه، در غیر این صورت گوشه‌های صحنه مشاهده شده بریده میشن.

نکته: فراموش نکنین که هم فرمت سایز دوربین‌های امنیتی و هم لنزها رو دوباره چک کنین و قوانینی که در سطر‌های قبلی به اون اشاره کردیم رو دنبال کنین تا بهترین تصمیم رو بگیرین.

  • لنزهای C-Mount یا CS-Mount : زمانی که بحث اتصال لنز به دوربین پیش میاد، این دو مدل حق انتخاب‌های متفاوتی برای شما ایجاد میکنن. تفاوت اساسی این دو مدل در فاصله موثر بین لنز و سنسور تصویر هست. این فاصله برای مدل‌های C-Mount برابر با 17.5 میلیمتره درحالی‌که برای CS-Mount 12.5 میلیمتر هست. دوربین و لنزها باید از یک نوع باشن تا بتونن به هم متصل بشن و تصویری فوکوس شده ارائه کنن. شما میتونین یه لنز C-Mount رو بوسیله یه رینگ 5 میلیمتری روی دوربین CS-Mount نصب کنین اما لنز CS-Mount قابل تنظیم بر روی دوربین‌های C-Mount نیست. به همین دلیل اکثر دوربین‌ها از نوع CS-Mount هستن.

خلاصه :

موقع خرید دوربین مداربسته پارامترهای مختلفی رو باید مد نظرقرار داد. یکی از این موارد انتخاب لنز مناسب با توجه به شرایطه. انواع لنز شامل لنزهای فیکس یا ثابت، لنزهای وریفوکال یا متغییر دستی و لنزهای موتورایز یا زوم هستن که هرکدوم برای شرایط متفاوتی طراحی شدن و قیمت های مختلفی هم دارن. بنابراین دریافت مشاوره از یه متخصص که به تمامی موارد اشراف کامل داشته باشه میتونه منجر به انتخاب درست و جلوگیری از ضرر و زیان و هزینه‌های مازاد بشه.

 اگه انتقاد یا پیشنهادی درباره لاین مقاله، خوشحال میشیم در بخش دیدگاهها مطرح کنین.

برای دریافت مشاوره میتونین از طریق شماره تماس زیر با کارشناسان فروش و فنی اسمارت بیست نمایندگی رسمی هایک ویژن در ایران تماس بگیرین.

شماره تماس اسمارت بیست

02188500512