fps در دوربین مداربسته یا به عبارتی نرخ فریم دقیقا چیست و چه کاربردی دارد؟

یادتونو کوچیکتر که بودیم، سعی میکردیم حاشیه دفترامون نقاشی بکشیم و دوست داشتیم وقتی تند تند ورق میزنیم، نقاشیامون متحرک باشن، البته کار آسونی هم نبود.  چیزی که امروز میخوایم توضیح بدیم یه چیزی شبیه به همین بازیه که بهش اصطلاحا “فریم ریت” گفته میشه. فریم ریت در دوربین مداربسته که گاهی نرخ فریم هم به اون گفته میشه، معمولا به شکل fps در دوربین مداربسته نمایش داده میشه و در واقع تعداد فریم‌ بر ثانیه یا تعداد تصاویریه که دوربین مداربسته میتونه در هر ثانیه ثبت کنه. استاندارد فعلی صنعت برای داشتن ویدیوهایی روان و یکدست حتی در شرایطی که سوژه‌هایی در حال حرکت هستن، fps 30 یا 30 فریم در ثانیه هست. نرخ فریم میتونه 5، 10، 25، 30 باشه. البته به استثنا برخی از مدل‌های دوربین مداربسته هایک ویژن که میتونن تا 60 فریم در ثانیه ثبت کنن. در انتهای مقاله سعی می‌کنیم چند نمونه از این مدل‌های 60 و 50 فریمی رو به شما معرفی کنیم. درست مثل همون بازی دوران بچگی، هر چقدر تعداد تصاویر حاشیه دفتر بیشتر باشه، حرکت انیمیشی نرم و روونتری داره.

مفهوم fps در دوربین مداربسته
تعداد فریم بر ثانیه در دوربین مداربسته

سرفصل های این متن از این قرارند:

البته باید بدونین کیفیت تصویر مورد نظر شما و همچنین پهنای باند شبکه در اختیار و در نهایت نوع کاربری، تاثیر بسیار زیادی بر مناسب‌ترین فریم ریت در دوربین مداربسته خواهد داشت.

fps یا فریم ریت 30 به دلیل ارایه ویدیوهایی روان از افراد و اشیا در حال حرکت، در حال حاضر در تلویزیون‌ها هم کاربرد داره و به  عنوان استاندارد در صنعت در نظر گرفته میشه.

 fps در دوربین مداربسته با چه اعدادی نمایش داده میشه و این اعداد چه تفاوتی با هم دارن؟

فریم ریت در دوربین مداربسته یا fps در دوربین مداربسته یه عمل بسیار ساده محاسبه تعداد فریم‌هایی هست که دوربین مداربسته امنیتی میتونه در هر ثانیه از ویدیو ثبت کنه. 30 فریم در ثانیه به این معنیه که دوربین مداربسته در هر تک ثانیه از ویدیو میتونه 30 فریم یا تصویر رو ثبت کنه. هر چقدر تعداد فریم‌ها افزایش پیدا کنه، ویدیویی روان‌تر و یکدست‌تر خواهیم داشت. البته این به این معنی نیست که شما همیشه به بالاترین نرخ فریم ریت در دوربین مداربسته نیاز دارین.

درسته که فریم ریت پایین‌تر باعث تکه‌تکه شدن یا پرش در ویدیو میشه. اما فشار کمتری به دوربین مداربسته و پهنای‌باند و فضای ذخیره‌سازی وارد میکنه. fps کمتر، برای محل‌هایی بدون اشیا متحرک خیلی مناسبتره. اگه شما در حال تصویربرداری از محلی هستین که اشیا در اون با سرعت زیادی در حرکت هستن مثل جاده ، 30 فریم در ثانیه برای داشتن ویدیویی روان و یکدست ضروریه.

تعداد فریم در هر ثانیه
مقایسه روانی حرکت در نرخ فریم‌ دوربین مداربسته متفاوت

به حرکت عقربه‌ها در سه حالت دقت کنین. می‌بینین در FPS 5 ، حرکت عقربه دارای پرشه، در حالیکه عقربه FPS 30 ثانیه کاملا روان حرکت میکنه. این به این معنیه که تو یه صحنه شلوغ و پر از حرکت استفاده از FPS پایین، باعث از دست رفتن بعضی از صحنه‌ها میشه. فرض کنین فردی در یه حرکت ناگهانی یه شئی کوچیک با ارزش رو بر میداره و دوربین شما دقیقا همون فریم رو ثبت نمیکنه.

fps در دوربین مداربسته همچنین میتونه بر سایز فایل ویدیویی تاثیر بذاره. یه فریم ریت بالا مثل 60 فریم در ثانیه باعث ثبت تعداد بیشتر فریم میشه. بنابراین حجم ویدیو بالاتر میره. اگر سیستم شما دارای حجم بالایی برای ذخیره‌سازیه یا شبکه شما دارای پهنای‌باند بالایی باشه و شما نیاز به ضبط ویدیوهایی با وضوح کامل از حرکت‌های سریع اشیا در تصویر داشته باشین، ممکنه افزایش fps انتخاب مناسبی باشه. عموما برای کاهش حجم فایل ها استفاده از انواع تکنولوژی‌های فشرده‌سازی در دوربین مداربسته استفاده میکنن.

اما اگه فضای ذخیره‌سازی یا پهنای‌باند شما محدود باشه، پهنای‌باند پایین‌تر از 15 فریم در ثانیه فیلم‌هایی با حجم کمتر ایجاد میکنه. و از تنش‌های ناخواسته در شبکه جلوگیری میکنه. در بسیاری از شرایط یه نرخ فریم پایین‌تر مثل 15 همچنان ویدیوهایی یکدست و روان برای شما ذخیره میکنه. در حالیکه فضای کمتر و پهنای‌باند کمتری رو به کار میگیره.

چطور مدیریت کردن fps در دوربین مداربسته به شما کمک میکنه؟

زمانی که قصد دارین تنظیمات fps در دوربین مداربسته خودتون رو انجام بدین، نکاتی وجود داره که باید به اونها توجه کنین، شامل:

 • آیا پهنای‌باند شما محدوده؟ ویدیوهایی با fps کمتر برای مثال 15 فریم در ثانیه، سایز کمتری دارن و آپلود کردن و مشاهده زنده اونها به پهنای‌باند کمتری نیاز دارن.
 • آیا میتونین چندین جریان ویدیویی برای دوربین مداربسته خودتون تنظیم کنین؟ اگه میتونین این کار رو انجام بدین. بهتره برای مشاهده از راه دور ویدیو از یه جریان تابع با تعداد فریم کمتر استفاده کنین. و از یه جریان اصلی با تعداد فریم بیشتر برای مشاهده محلی استفاده کنین. (منظور مشاهده از راه دور از طریق گوشی‌های هوشمند و مشاهده محلی از طریق مانیتورهای موجود محلیه).

برای اطلاعات بیشتر درباره جریان‌های مختلف میتونین مقاله Triple Stream چیست؟ رو مطالعه کنین.

 • آیا قصد دارید از قابلیت شناسایی یا تشخیص حرکت استفاده کنین؟ شما میتونین طوری دوربین مداربسته خودتون رو تنظیم کنین که از فریم ریت پایین‌تری استفاده کنه تا میزان تاثیر آن بر پهنای‌باند و فضای ذخیره‌سازی کمتر بشه. و فقط در زمان‌هایی که یه حرکت تشخیص داده میشه و fps بالاتری مورد نیاز هست، از نرخ فریم  در دوربین مداربسته بالاتر استفاده کنین. این مسئله در مورد قابلیت ROI هم صدق میکنه. ROI یا Region Of Interest یعنی مناطقی که براتون مهمه با کیفیت بالاتر و مناطقی که براتون مهم نیست با کیفیت پایین‌تر ضبط و ذخیره‌سازی بشه.

بیشتر دوربین‌های نظارتی و سیستم‌های مداربسته به شما این امکان رو میدن که fps رو برای دوربین‌های خود تنظیم کنین. اما باید بدونین که حداکثر فریم ریت برای دوربین‌های مداربسته 30 فریم در ثانیه هست. اما همانطور که قبلا هم گفتیم در برخی از مدل‌های هایک ویژن، شما میتونین 50 تا 60  فریم در ثانیه تصویربرداری کنین. که نتیجه آن ویدیویی کاملا یکدست و روان از فضایی کاملا شلوغه. مثلا در دستگاههای شمارش اسکناس در بانک ها، بهتره که از 60 فریم در ثانیه استفاده بشه. این تنها یکی از مزایایی است که دوربین های مداربسته برای سیستم های نظارتی بانکها به ارمغان میارن.

نرخ فریم
FPS 60 در دستگاه شمارش اسکناس

چند نمونه از مدل‌های دوربین‌های هایک ویژن که دارای fps 50 تا 60 هستن:

 • DS-2CD2125FWD-IS
 • DS-2CD2125FHWD-IS
 • DS-2CD2T25FWD-I5
 • DS-2CD2T25FHWD-I5
 • DS-2CD2725FWD-IZS
 • DS-2CD2H25FWD-IZS
 • DS-2CD2625FHWD-IZS
 • DS-2CD7A26G0-IZS
 • DS-2CD5A26G0-IZHS
 • DS-2CD4A26FWD-IZS
 • DS-2CD4A25FWD-IZS

نتیجه گیری: 

قابلیت fps در دوربین مداربسته به معنی تعداد فریم‌ بر ثانیه یا تعداد تصاویریه که دوربین مداربسته میتونه در هر ثانیه ثبت کنه. این قابلیت به شما کمک میکنه تا ویدیوهایی روان و یکدست داشته باشین. اما این به این معنی نیست که شما همیشه نیاز به بالاترین نرخ فریم در دوربین مداربسته دارین. اول باید ببینین برای چه فضایی دوربین خریداری میکنین و متناسب با اون fps دوربین خودتون رو تعیین کنین و نیازی نیست که برای برخی کاربری‌های ساده هزینه زیادی پرداخت کنین. fps در دوربین مداربسته میتونه با 5، 10، 20، 25، 30 یا حتی 50 و 60 فریم در ثانیه انتخاب بشه.

شما میتونین برای اطلاعات بیشتر در خصوص این مدل‌ها با کارشناسان اسمارت بیست تماس بگیرین. کارشناسان اسمارت بیست، با توجه به نوع کاربری شما بهترین fps یا فریم ریت رو پیشنهاد میکنن.

شماره تماس اسمارت بیست

۰۲۱۸۸۵۰۰۵۱۲